SISTA CHANSEN: SPARA UPP TILL 70% Köp

Nya ränder | Möt Juventus hemmatröja 2018/19

15.05.2018

Skrivet av André Nilsson

Juventus har idag avslöjat sin nya hemmatröja för säsongen 2018/19. Klubben fortsätter att utvecklas samtidigt som de hyllar det förflutna med sin nya unika tröja som fått nya ränder. Se och läs mer om den nedanför.

Sju i rad. För första gången någonsin har ett lag lyckats vinna Serie A sju gånger i rad. Även om Napoli kämpade tappert, fanns det ingen som kunde stoppa Juventus från att vinna Scudetton 2017/18. Nästa säsong kommer Juve att sikta mot åtta i rad. Och för att lyckas med det kommer Juventus använda en ny hemmatröja som adidas presenterat idag.

Fortsättning nedanför.

När vi tar en titt på Juventus hemmatröja 2018/19 är det första vi märker de nya ränderna. De består av två vertikala ränder på framsidan och bara ett på ryggen; en enkel och ny design för en ikonisk fotbollströja. Tröjan kommer med klubbens moderna nya logga och adidas nya krage.

Juventus nya tröja behåller klubbens identitet: "Svart och vit och mer". Denna nya filosofin går genom allt klubben gör och lyser upp drivet om att alltid ta sig framåt.

"Juventus är inte bara en av de mest ambitiösa klubbarna i världen, de är också en klubb som ständigt tänker framåt. Den nya designen av 'Svart och vit och mer' visar upp allt det hårda arbetet klubben lägger ner och låter oss experimentera med designen på en historisk tröja." berättar Francesca Venturini, Designer at adidas Football.

Tröjorna kommer att användas i sista matchen säsongen 2017/18 mot Crotone och du kan förbeställa tröjan här. .