Fotboll är inte längre begränsat till 90 minuter på fotbollsplanen, det är en livsstil som pågår året runt, dygnet runt. Det är en passion som tar upp en stor del av vår vardag och dikterar vad vi gör på fritiden, vad vi ser på TV och hur vi klär oss. Det sistnämnda har utvecklats de senaste åren och Nike Sportswear har därför tagit fram nya kollektioner med modekläder som symboliserar ‘The Look of Football’.

Look of Football Universum

Man har bland annat en kollektion som baseras på den katalanska storklubben, FC Barcelona. Designmässigt är utgångspunkten klubbens klassiska färger samt några av deras mest legendariska matchställ genom åren. Man har exempelvis den retro-inspirerade Barcelona Vintage 73 T-shirt som vi här på bilden kan se bäras av klubbens Marc Bartra till vänster.

Vi har samlat det allra bästa från den nya Nike Sportswear-kollektionen i ett nytt Universum som vi kallar The Look of Football, som du finner här.

Barcelona-stjärnorna Sergio Busquets, Thiago Alcantara, Pedro Rodriguez och Marc Bartra visar här i videon upp den nya NSW-kollektionen med fokus på FC Barcelona. Luvtröjor, sneakers, T-shirts och mycket mer kan du finna i vårt nya Look of Football Universum.

Nike Sportswear kombinerar design och innovation helt i den amerikanska andan. Den eleganta designen backas nämligen upp med Nikes mest framstående teknologi. Exempelvis finns DriFit i flera av kollektionens T-shirts som ser till att svett och fukt transporteras bort från kroppen. Det gör att plaggen är enormt komfortabla att ha på sig även om du får lust att lattja lite boll, precis som spelarna i FCB.

De nya NSW-kollektionerna innefattar även Manchester United som med denna Retrotröja 1968 omedelbart tar en plats i garderoben hos trogna supporters. Denna långärmade tröja tar inspiration från den legendariska matchtröjan från 1968 när The Red Devils vann sin första Europa Cup. Nike har verkligen lyckats fånga essensen av den engelska storklubben med deras Look of Manchester United-kollektion.

Sedan Nike övertog det franska landslaget i fotboll har man haft stor fokus på den franska fotbollskulturen - och eftersom man även har den franska huvudstadsklubben PSG har man låtit sig inspireras av den modemedvetna nationalkänslan och fångat “The Look of France”. Kollektionen genomsyras av enkla färger, mycket ränder och 100% stilmedvetenhet.

Sedan Nike övertog det brasilianska landslaget 1996 har man värdesatt samarbetet och den samba-älskande nationen har givetvis också fått en egen kollektion som Nike kallar Look of Brazil. Där finner du naturligtvis den klassiska landslagströjan i gott sällskap med sköna tracktops och T-shirts i de populära Canarinho-färgerna.

Fotboll handlar inte bara om spelet på planen - för väldigt många är det även en livsstil. De nya NSW-kollektionerna är därför en perfekt stilguide för dig som andas och lever fotboll dygnet runt. Det gäller oavsett om du vill visa specifika klubbfärger eller är ute efter en mer generellt sportig Look of Football med schyssta tröjor och sneakers från Nike.

Relationer till särskilda fotbollsklubbar och den vackra sporten sträcker sig långt utanför fotbollsplanens sidlinjer. Om du älskar fotboll och vill visa det varje dag så kan vi rekommendera Nikes Look of Football kollektion. Vad tycker du om kollektionen? Har du sett något favoritplagg?