Den är blå - vad mer betyder något? Så låter adidas kampanj för Chelseas nya hemmatröja. Många Chelseafans brukar nämligen säga att de vill köpa den nya tröjan redan innan de sett hur den ser ut. Här kan ni dock se den nya tröjan. Och ja, den är blå...

Efter en lång teaser-kampanj där budskapet "It's blue, what else matters?" har hamrats in så kan vi äntligen presentera Chelseas nya hemmatröja som självklart kommer från adidas, precis som föregående år.

Är Chelseas nya hemmatröja 2013/14 något för dig? Då kan duköpa Chelsea tröja här. - för 659 kr.

Säsongens nya Chelsea tröja är verkligen blå. Efter tidigare Blå/Guld-färgade tröjor så är klubben från Fulham Road tillbaka i en Blå/Vit. Vi räknar med att det kommer vara uppskattat av klubbens alla supporters.

Tröjan är designad med en klassisk kungsblå färg och har diskreta lodräta linjer som livar upp den i övrigt eleganta och enkla tröjan.

Kragen är blå- och vitrandig med V-hals vilket påminner om tröjan från 2010/11 fast då var kragen vit och röd. Det elastiska materialet kring halsen förbättrar också komforten för spelarna.

Vid ärmsluten kan vi också se de blåvita ränderna vilket gör att tröjan hålls samman designmässigt och resultatet ser väldigt elegant ut.

På axlarna sitter givetvis adidas klassiska vita ränder som dock inte går hela vägen ner på sidan. De stannar mitt på armen vilket gör att det blir plats för Premier League armmärket.

Adidas har sedan 2006 varit materialsponsor till Chelsea då de tog över kontraktet från Umbro. Die Drei Streifen kommer fortsätta stå för tröjor till The Blues minst fram till 2018 eftersom det är så långt som nuvarande kontrakt sträcker sig.

Chelseas nya hemmatröja är tillverkad med Adidas Climacool-material som ser till att hålla spelarna bekväma under matchens samtliga 90 minuter. Materialet transporterar nämligen bort fukt och svett från kroppen till tröjans yttersta lag där det snabbt avdunstar.

Det allra viktigaste på Chelseas nya tröja måste vara klubbmärket. Det nya emblemet introducerades 2005 och då gick man faktiskt tillbaka till en äldre design som användes mellan 1953 och 1986. Den moderniserades något men håller fast vid de traditionella inslagen.

Här på Unisport har vi några extremt passionerade Chelsea-fans som samtliga välkomnat den nya tröjan. Du kan se våra tre stora supporters i den nya tröjan på bilden här över.

Är Chelseas nya hemmatröja 2013/14 något för dig? Då kan duköpa Chelsea tröja här. - för 659 kr.

Den är blå - vad mer betyder något? Oavsett om du behövde se tröjan eller ej så kan du nu förbeställa den stolta blå klubbens nya hemmatröja för kommande säsong. Berätta gärna vad du tycker om den nya tröjan i kommentarsfältet här under..

Skoguiden