Real Madrids Iker Casillas och Alvaro Arbeloa hann före Adidas och lanserade Real Madrid hemmatröja och målvaktströja på Instagram. Det allra första vi lägger märke till på bilden är att klubben fått en ny huvudsponsor och vi har givetvis har vi tagit en närmre titt på tröjan i vår fotostudio. Se de splitternya bilderna här.

Ny säsong. Ny tröja. Det har efterhand blivit kutym i fotbollsvärlden och när det gäller en så stor klubb som Real Madrid så görs det givetvis inget undantag. Adidas står som vanligt för Real Madrids matchtröjor och vi kan här välkomna deras nya hemmatröja som är klassiskt vit med ny sponsor och en annorlunda twist.

Du kan redan nu köpa Real Madrid tröja som ligger redo för omgående leverans - från 479 kr.

Förra säsongens tröja var huvudsakligen vit och dekorerad med mörkblå detaljer och en markerade V-ringad hals. Den designen har man gått ifrån och istället valt en krage med rundad hals där detaljfärgerna är orange och ljusgrå. Det ger den nya hemmatröjan en twist som vi inte tidigare sett från Los Blancos

Real Madrid har redan producerat en kort video där Xabi Alonso, Marcelo och Alvaro Arbeloa ställer upp framför kameran iklädda de nya matchtröjorna. Du kan se videon ovanför och om du är snabb på pausknappen vid rätt tillfälle kan du få en försmak på klubbens nya originaltryck.

Kungaklubben kommer garanterat vara sugna på revansch i de nya tröjorna då man inte lyckades plocka hem den spanska ligan säsongen 12/13. Vi vet redan nu att José Mourinho inte kommer stå i tränarbåset så det blir spännande att se vem som kommer ta sig an uppgiften att leda Real till nya framgångar. Har du något förslag?

På bröstet har det skett en stor förändring då klubben har en ny huvudsponsor. Bwin har fått lämna klubbens främsta exponeringsyta och ersätts med Fly Emirates som vi tidigare känner igen från PSG och Arsenals matchtröjor.

Tröjan är designad i Adidas populära ClimaCool som ger en skön passform och transporterar bort svett och fukt från kroppen vilket gör att spelarna känner sig redo att prestera. Det känns också väldigt bekvämt mot huden vilket gör att du utan problem kan ha tröjan på dig i vardagen och inte bara under match.

Tröjan har redan landat på lager och originaltrycken är på gång. Det är helt enkelt en stor dag för alla Madridistas. Den nya hemmatröjan är lanserad och vi vill väldigt gärna höra din åsikt om den. Greppa tag i tangentbordet och skriv någon rad och berätta vad du tycker.