Den italienske storklub AC Milan har i samarbejde med Adidas lanceret klubbens nye udebanetrøje for 2013/2014 sæsonen, og det bliver igen en kongelig hvid, som Milano-klubben skal tørne ud i. Se den lækre nye trøje lige her.

AC Milan er hold, der ikke behøver yderligere præsentation. Klubbens resultater i moderne europæisk fodbold taler for sig selv, og den italienske milano-klub føjer nu en ny trøje til samlingen i jagten på endnu mere succes til den traditionsrige og sejrsvante klub.

Den nye udebanetrøje fra Adidas er en elegant hvid farve, som vil komme til at stå skarpt på de italienske fodboldstadions og på den største scene i Champions League, hvor Milan nok engang er kvalificeret og vil gøre alt for at opnå mere succes.

Du kan allerede nu forudbestille den nye AC Milan udebanetrøje 13/14 lige her med en forventet levering i starten af august - priser fra 499 kr.

Tidligere på året kunne vi løfte sløret for Milans tredjetrøje, som var helt i guld, som et udtryk for de forventninger, der altid vil være til et stort hold som AC Milan, og også på udebanetrøjen er der blevet plads til guld-farven, der løber ned langs ærmet i skikkelse af Adidas klassiske tre striber - dog noget mere afdæmpet end på tredjetrøjen.

Der er også blevet plads til klubbens klassiske og ikoniske sorte og røde farver, som elegant løber i to tynde streger på hver sin side af skuldrene og mødes så de former et v mellem det klassiske Milan-logo og Adidas-logoet. Ligeledes løber der en rød og en sort streg fra maven og ned til slutningen af trøjen, der giver et dynamisk udseende samtidig med at elegancen ved det hvide, stadig er bevaret.

Du kan allerede nu forudbestille den nye AC Milan udebanetrøje 13/14 lige her med en forventet levering i starten af august - priser fra 499 kr.

Milan er uden tvivl meget stolte af deres egne meritter, men klubben er også stolte af at komme fra støvle-landet, og derfor er der også blevet plads til det italienske flag på trøjen. Den er placeret elegant i nakken, og giver et elegant udseende, selv når de hurtige Milan-spillere kun kan ses fra ryggen.

Trøjen er naturligvis produceret i det enormt lækre ClimaCool-materiale, der er designet med fokus holde kroppen tempereret. Det gør det ved at transportere sved og fugt væk fra kroppen og ud til trøjens yderste lag, der tørrer ekstremt hurtigt.

AC Milans historie er et studie værdigt, og denne nye trøje vil helt sikkert pryde klubbens museum, men i første omgang glæder vi os naturligvis til at trøjen i aktion, når AC Milan i Serie A skal forsøge at overliste Juventus' dominans.

Du kan allerede nu forudbestille den nye AC Milan udebanetrøje 13/14 lige her med en forventet levering i starten af august - priser fra 499 kr.

Det er ikke lang tid siden, at AC Milan løftede sløret for deres nye tredjetrøje, og nu kommer den nye udebanetrøje helt i hvidt. Hvad synes du om trøjen? Er det en, du skal have til samlingen? Som altid hører vi meget gerne dine kommentarer her, på Facebook og på Twitter.