Nikes nya träningskläder | Klä upp dig på gatan

18.03.2019

Skrivet av Erik

Fotbollskläder är sportmode i stora delar av världen och Nike bygger vidare på detta med de senaste träningskläderna för sina klubbar, som innefattar det gamla Nike Sportswear-emblemet som användes i slutet av 70-talet och början av 80-talet. Kolla in kläderna här nedan!

Med denna nya kollektion har Nike tagit sina träningskläder till en helt ny nivå, med snygga produkter till sina mest populära klubbar så som Barcelona, Chelsea och Paris Saint-Germain. Inspirationen till kläderna kommer från klubbarnas färger och historier samtidigt som det legendariska Nike Sportswear-emblemet och olika grafiska detaljer fulländar designen. Perfekta kläder för dig som vill visa stöd för din klubb på gatorna.

Barcelona träningskläder

Barcelonas nya träningskläder har ett övervägande ljusblått färgtema medan de mörkblåa träningsbyxorna skapar en koppling till Barcelonas hemmatröja. Den ljusblåa färgen är inte helt okänd för Barcelona, de har använt denna färg på sina bortatröjor under flertalet säsonger. Förbindelsen till den ikoniska hemmatröja är som tydligaste på T-shirten Dry Squad GX 2.0, där mörkblått och rött används i en rand på tröjan. På ärmarna har Nike lagt till klubbens smeknamn Barça vilket är en snygg detalj. Kollektionen passar perfekt när du är ute med vänner, har en ledig dag från jobb eller skola, på gymmet eller på Camp Nou när du hejar på Messi & Co.

Köp Barcelona träningskläder här

Paris Saint-Germain träningskläder

Paris Saint-Germain ses av många som en ledare när det gäller fotbollsmode och klubbens senaste träningskläder är inget undantag. Huvudfärgen är rosa, vilket även syns i klubbens emblem då Eiffeltornet är färgat rosa. Nike Sportswear-emblemet gör bara kollektionen ännu snyggare. Både träningströjan och T-shirten finns i den feta rosa färgen och bägge produkter har "PARIS" skrivet på ärmarna i en snygg Nike-grafik.

Köp PSG träningskläder här

Chelsea träningskläder

Chelseas nya träningskläder följer klubbens två grundfärger, blått och vitt. Det är en vit och stilren kollektion som även innefattar Nike Sportswear-emblemet och grafiken med texten "CHELSEA FC" på ärmarna och byxornas sidor. Dominera på planen som Hazard i Nikes nya träningskläder för Chelsea.

Köp Chelsea träningskläder här

De nya träningskläderna från Nike passar perfekt i vardagen, på fotbollsträningen, i gymmet eller om du bara vill visa upp ditt lag på gatan. Oavsett vad du vill använda kläderna till så kan du köpa dem här på Unisport. Men kläderna är populära, så skynda dig och slå till innan det är för sent.

Du hittar Nikes träningskläder här.