Turkos och fräsch | Inters nya bortatröja 2019/20

25.06.2019

Skrivet av Erik Thuestad

Skapad med inspiration av kungsblått, kung Victor Emmanuel II-monumentet och klubbens passionerade supportrar. Nike presenterar Inters nya bortatröja för säsongen 2019/20.

För ungefär en månad sedan lanserades den nya hemmatröjan för Inter 2019/20 . Nu är det dags för Milano-klubben att lansera sin bortatröja, och den är fylld med historia bakom de unika färgerna.

Det fräscha, turkosa utseendet är inspirerat av kung Victor Emmanuel II-monumentet. Den grönaktiga färgen är även en hyllning till Curva Nord-läktaren där de mest fanatiska Inter-supportrarna håller till. På denna del av Guiseppe Meazza-stadion är sätena gröna. För att göra tröjan så kunglig som möjligt Nike lagt till gulddetaljer vid bland annat kragen, nacken, ärmarna och klubbens logga. Som om detta inte vore nog finns det även extra detaljer på insidan av nacken i form av ett gyllene kors - en symbol för staden Milano och med namnet Internazionale skrivet i mitten tillsammans med datumen för klubbens grundande.

Texten fortsätter under bilderna.

Till tröjan kommer Inter att använda helvita shorts och strumpor som är uppdelade i vitt och turkost. För första gången sedan 2012 kommer bortastället inte att bestå av de klassiska vita färgerna som vi är vana vid att se Inter i på bortaplan. Vi längtar efter att få se Nainggolan, Skriniar, Perisic och resten av laget att spela i dessa färger i Serie A nästa säsong.

Du behöver dock inte vänta till nästa säsong för att skaffa tröjan. Den kan du beställa här på Unisport redan imorgon.


Köp din Inter-bortatröja här