Även om den pågående säsongen inte hunnit ta slut så är det vissa tillverkare som redan valt att presentera matchtröjor för nästa. Igår valde Adidas att presentera AC Milans nya tredjetröja och den är helt klart något annorlunda. Här kikar vi närmre på deras nya Brasilien-inspirerade tröja.

Milan är en klubb med stolta traditioner och fans som förväntar sig det bästa. Dessvärre befinner sig klubben för tillfället i en formsvacka. Men istället för att tänka på den pågående säsongen så kan man nu glatt blicka fram mot nästa säsong. Adidas har nämligen presenterat klubbens nya tredjetröja i en fräsch och somrig design.

Gillar du årets nya Milan tröja? Då kan du beställa den här - pris 719 kr.

Adidas och Milan har haft ett stabilt samarbete sedan tyskarna tog över sponsringen 1998. Vanligtvis brukar Milans tredjeställ designas i svart men det har på senare år förändrats radikalt. Under denna säsongen har vi kunnat se AC Milan uppträda i sin guldfärgade tredjetröja och kommande säsong kommer de klä sig i ljusgult/grönt. Designen är inspirerad från Brasilien, värdnationen av sommarens VM-slutspel.

Själva designen på tröjan är enkel och stilren men färgerna är mer uppseendeväckande. Basen är ljusgul och man har färgat detaljer som krage och Adidas-ränder i mörkgrönt. Utöver de fräscha färgerna har man självklart även gjort plats för de klassiska röd-svarta ränderna på ärmarna.

Adidasmärket återfinns som vanligt på bröstets högra sida och Milans klubbmärke finns lika självklart på den vänstra. Den lilla guldstjärnan ovanför klubbmärket är något som alla italienska klubbar med över tio ligatitlar har och Milan tog sin tionde titel redan 1979. Deras senaste ligaseger kom dock säsongen 2010/11.

På framsidan av tröjan ser man även sponsorn Fly Emirates logotyp. Samarbetet med Fly Emirates har AC Milan haft sedan 2010 då flygbolaget tog över Bwins plats. Många kanske tycker att Milans nya tredjetröja inte är något speciellt. Men vi håller inte med. Det är första gången 'Rossoneri' kommer uppträda i dessa färger och vi måste erkänna att det passar dem.

Gillar du AC Milans Brasilien-inspirerade tredjetröja? Då kan du köpa den i vår nya Milan shop redan nu - pris 719 kr.

Adidas har självklart utrustat tröjan med sina ledande teknologier inom sportkläder. Det inkluderar deras välkända ClimaCool-teknologi som strävar efter att hålla spelarens temperatur låg för att inte hämma prestationsförmågan.

Adidas och AC Milan har även lanserat klubbens kommande hemmatröja. Läs mer om den rödsvarta tröjan till nästa säsong här.

AC Milans nya tredjetröja skiljer sig från deras tidigare. Men vi är säkra på att det fräscha sommarutseendet kommer att bli omtyckt av fans runtom i världen. Vad är ditt första intryck av Milans nya tröja? Dela gärna med dig av dina åsikter genom att lämna en kommentar i boxen här nedanför.