Tidigare i veckan kunde Nike avslöja FC Barcelonas nya hemmatröja. Nike har grävt djupt i klubbens kultur och designat en matchtröja som representerar katalanernas stolta historia och traditioner. Vi har kikat lite närmre på "Blaugranas" nya tröja.

Efter många år av framgång verkar Barcelona ha svårt att hitta en stabil grund att bygga sitt spel på. Men nu är det dags att komma tillbaka på rätt spår och det har Nike använt som inspiration för designen av Barcelonas nya hemmatröja. Tröjan har en stilren design som refererar till klubbens gamla klassiska tröjor.

Katalanerna är stolta över sin Barcelona tröja. Är du? Beställ din tröja här!

En av de mest noterbara detaljerna på den nya tröjan är färgerna från Senyeras flagga som pryder en del av den V-formade kragen. På insidan av nacken finner vi även texten "Mes que un Club", Det är Barcelonas motto som på svenska betyder "Mer än en klubb".

Nike och FC Barcelona har samarbetat ända sedan 1998 då amerikanarna tog över efter Kappa. Redan första året fick Nike stå i centrum då klubben firade 100-årsjubileum med en specialtillverkad hemmatröja. Sedan dess har Nike skapat otroligt många snygga Barcelona-tröjor och den senaste av dem försöker alltså framhäva klubbens identitet.

Det gör den bland annat genom att framhäva de karaktäristiska färgerna blått och rött, samt att göra ränderna något bredare.

Som alla andra tröjor från Nike så har FC Barcelonas nya hemmatröja även Nikes välkända DriFit-teknologi. Alla som har spelat med en DriFit-tröja vet att den verkligen behåller sin komfort genom att hålla sig torr och lätt.

I vår Barcelona shop hittar du allt från matchtröjor till sängkläder.

Barcelona ser fram emot ljusare tider. Trots en tung säsong blickar klubben och dess fans nu framåt mot nästa säsong. Vad tycker du om Nikes försök till att göra Barcelonas tröja mer klassisk? Faller den dig i smaken? Kommentera gärna här nedanför.