I december förra året meddelade Nike att deras samarbete med PSG fortsätter fram till 2022. Vid den tidpunkten kommer de ha arbetat tillsammans i 33 år. Idag har Nike dock fokuserat på något som ligger lite närmre än så, nämligen nästa säsong. Vi kan nämligen avslöja nya PSG-tröjan som Zlatan och de andra stjärnorna kommer spela med under nästa säsong.

Det har hänt en hel del sedan Nike tog över tillverkningen av PSG:s tröjor 1989. Nike har designat allt från en nästan helvit hemmatröja till en röd och nu slutligen den blå hemmatröjan som under de senaste åren blivit ikonisk för Parisklubben.

Gör som Zlatan! Klä dig i en PSG Tröja.

Nike har alltså inte varit rädda för att leka med PSG:s färger och tröjan från föregående säsong var minst sagt något unikt. Nästa säsongs tröja är något mer klassisk med de traditionella tunna, röda och vita ränderna.

Tröjan har kvar den mörkblå färgen som enligt Nike representerar klubbens storhet. Kikar man närmre ser man att Nike har designat tröjan med två olika nyanser av den mörkblå färgen som ger en modern twist till den annars klassiska och eleganta tröjan. Den vita randen representerar klubbens respekt och den röda står för klubbens brinnande passion.

Klubbmärket som förnyades inför förra säsongen håller kvar den uppdaterade designen men kommer i en något mörkare ton för att matcha tröjan. Semi V-kragen bidrar till den modesäkra designen som PSG:s nya tröja utstrålar. Förra säsongens tröja hade ett ärmslut i den röda nyans som även återfanns på magen av tröjan. I år har man dock valt att ha ärmarna helt i blått.

Samtliga fotbollströjor från Nike kommer numera med DriFit-teknologin och PSG:s nya tröja är inget undantag. Teknologin strävar efter att transportera bort svett och fukt från kroppen för att hålla spelaren rätt tempererad. För att öka ventileringen i tröjan så är sidorna även tillverkade i ett tunt meshmaterial.

Parc des Princes har sin och vi har vår egen PSG shop. Besök den gärna och se om du hittar något du gillar!

Nike och PSG har presenterat den nya hemmatröjan som Zlatan & Co ska klä sig i när man försöker bygga vidare på framgångarna. Tröjans design påminner mycket om de tidigare klassiska tröjorna som PSG haft men har ändå en modern touch. Vad ger du för betyg till den nya PSG-tröjan? Kommentera gärna i boxen här nedanför.