Celtic är den självklara storklubben i Skottland med fantastiska resultat under lång tid. Vi måste gå hela vägen tillbaka till säsongen 1994/95 för att hitta Celtic utanför topp två i den skotska högstadivisionen. Nike levererar ständigt snygga matchtröjor till den skotska klubben och här är deras nya tredjetröja.

I november 1887 bestämde sig den irländska prästen Broder Walfrid för att starta sin egen fotbollsklubb. Ändamålet med klubben var att starta ett välgörenhetsprojekt för de fattiga. Han döpte klubben till Celtic Football Club och i maj 1888 spelade laget sin första officiella fotbollsmatch. Celtic spelade då i vita tröjor och vann matchen med 5-2 mot lokalrivalen Rangers.

Håller du på Celtic? Här kan du se vårt stora utbud av tröjor från Celtic.

Det är just denna historia Nike låtit sig inspireras av då de designade Celtics nya tredjetröja. Tröjan är således en hyllning till klubbens grundare och klubbens långa, stolta historia. De tre färgerna som präglar tröjan är grön, vit och gul. En modern tolkning av färgerna från Celtics grundares hemland, Irland.

På insidan av nacken har Nike tillfört en liten vimpel, designad i samma stil som Celtics karaktäristiska grönvita hemmatröja. På vimpeln finner vi klubbens motto: "A club like no other". Tredjetröjan kommer alltså finnas med i Celtics nya kollektion när de ska spela i den inhemska ligan, men även i Europa där klubben får möta motstånd på en lite högre nivå än hemma i Skottland.

Här kan du se vårt utbud av Celtics matchtröjor och träningskläder.

Även om Celtics nya tredjetröja från Nike hyllar en tid då vi inte levde så utstrålar tröjan modern design och kommer garanterat att bli omtyckt på Celtic Park. Vad tycker du om designen på Celtics nya tröja? Kommentera gärna i boxen här nedanför.