När man ingår ett av de största avtalen inom engelsk fotboll så ska det firas ordentligt. Det är nog vad Arsenal och Puma tänkte när de skakade hand och skrev på det nya sponsoravtalet som ger Puma ansvaret för Arsenals tröjor. Under ett storslaget event i London har Puma nyligen avslöjat Arsenals nya matchtröja.

Under 20 år levererade Nike matchkläder till Arsenal. Men den 27:e januari i år kunde Arsenal avslöja att Puma skulle överta ansvaret från och med den 1 juli 2014. Nu är det några dagar sedan avtalet trädde i kraft och ikväll bjöd Arsenal och Puma in förväntningsfulla fans till eventet i London. På plats fanns bland andra Arsene Wenger tillsammans med Rosicky, Cazorla och Flamini.

Köp Arsenal tröja från PUMA här och bli först med den nya tröjan.

De tre nya matchtröjorna har designats utifrån tre olika koncept: Forever, Victorious och Future. Inspirationskällan till hemmatröjan kommer från klubbens lojala fans och har därför byggts upp kring konceptet Forever. Utan sina fans hade Arsenal inte haft den känsla som klubben bär runt på och därför förtjänar supportrarna uppmärksamhet.

För alla de som värderar Arsenals historia och tradition kommer den nya hemmatröjan passa perfekt. Puma har nämligen skapat en klassisk tröja i de karaktäristiska röda och vita färgerna som präglat Arsenals matchtröjor sedan 1933. Därför kan man även säga att Puma har tagit det säkra före det osäkra när det gäller deras första Arsenal-tröja. Det är dock inget negativt eftersom tröjor som hyllar klubbens historia brukar alltid vara populärt bland supporters.

Själva designen på tröjan är enkel med en traditionell rund krage i rött. Ärmarna är vita som en kontrast till den dominerande röda färgen och längs sidorna löper det tunna vita linjer för att ge dynamik till den stilrena designen. Tröjan är inspirerad av några tidigare Arsenaltröjor och representerar alltså Pumas Forever koncept.

Som en obligatorisk del av Pumas senaste fotbollströjor kommer även denna tröja med den innovativa ACTV Tape som är placerad på strategiska platser. Teknologin är utvecklad för att effektivisera musklernas energiförbrukning och skapar således en form av mikro-massage för huden och värmer upp musklerna.

Mikel Arteta som medverkade på eventet berättar om sina tankar gällande Pumas första tröja till Arsenal: "De nya tröjorna har verkligen imponerat på spelarna, till stor del tack vare historien bakom. Arsenal är något speciellt och det är även dessa tröjor. Puma har gjort ett fantastisk arbete och vi är oerhört glada över de nya matchkläderna."

Spana in vår Arsenal Shop och se vårt utbud med tröjor och supporterprylar från Arsenal här.

Vid dagens stora lansering avslöjade Puma äntligen Arsenals nya tröjor och tyskarna har sett till att följa klubbens hjärta. Designen är traditionell och enkel, precis som tidigare tröjor. Arsenals spelare är väldigt nöjda över de nya tröjorna, men vad tycker du? Lever tröjorna upp till dina förväntningar?