Bara ett par dagar efter att Nike presenterat Manchester Uniteds nya hemmatröja offentliggjordes det att de två parterna går skilda vägar efter säsongen. Nu har Nike lanserat den nya bortatröjan som blir den sista från Nike, för denna gången.

För första gången på väldigt, väldigt länge kommer vi inte få se Manchester United spela ute i Europa. Men optimismen lever kvar och med Louis Van Gaal vid rodret planerar United att återuppbygga det som Sir Alex skapat.

Beställ din nya stilrena Manchester United tröja här! - pris 719 kr.

Manchester United är och har alltid varit en av världens mest populära klubbar och därför är det alltid lika spännande inför lanseringar av nya tröjor. När Nike designar Manchester Uniteds tröjor är det således inte bara en klubb som ska bli nöjd, utan flera miljoner människor.

Det är många detaljer på den nya tröjan som garanterat kommer tilltala de förväntansfulla fansen. Utöver det klassiska klubbmärket och Chevrolets nya sponsorlogo så är designen oerhört elegant och klassisk.

Precis som på förra årets hemmatröja har årets bortatröja försetts med en pikékrage som klubbens franska superstjärna gjorde världsberömd under 90-talet. På den nya bortatröjan har kragen väckts till liv igen och på dess insida har Nike tillfört tre ränder i rött, vitt och svart.

Nike har även gjort plats för den karaktäristiska röda djävulen på insidan av kragen som syns om knapparna knäpps upp. Den nya tröjan omfamnar med andra ord några av de faktorer som format klubbens stolthet och inte minst de stora ögonblicken på Old Trafford.

Är Manchester United laget i ditt hjärta? Då hittar du allt du behöver i vår Manchester United shop.

Nike och Manchester United tar farväl efter säsongen. Därför gör Nike sitt allra bästa för att se till att de sista tröjorna blir minnesvärda och eleganta innan adidas tar över. Vad tycker du om den nya bortatröjan?