AC Milan befinner sig för tillfället i USA där de förbereder sig inför den kommande säsongen. Förra säsongen slutade med en åttondeplats och AC Milan är minst sagt sugna på revansch. Nu har adidas lanserat klubbens nya bortatröja och vi har självklart kikat närmre på den.

De flesta europeiska klubbarna är igång med försäsongen och bland dessa finns självklart AC Milan. Rossoneri är ute efter revansch med tanke på att de inte ens lyckades kvalificera sig till Europa denna säsongen. För att hjälpa dem på traven har adidas nu fulländat AC Milans garderob med en ny bortatröja i en klassisk vit design.

Är du en äkta Rossoneri? Beställ säsongens Milan tröja här - pris 719 kr.

AC Milans bortatröjor är oftast vita och årets tröja är inget undantag. Den senaste gången bortatröjan var annat än vit var säsongen 2005/06. Men i år följer adidas och Milan alltså traditionerna med en vit tröja.

Men enligt traditionerna finns det även en del detaljer som ger tröjan ett unikt utseende. På den senaste bortatröjan har man tillfört smala ränder på framsidan av tröjan och även två lite tjockare ränder längst ner, en i röd och en i svart för att framhäva klubbens färger.

Som de övriga tröjorna från adidas så är AC Milans nya tröjor utvecklade med adidas prestationshöjande teknologier, till exempel ClimaCool. Teknologin ser till att spelarnas kroppstemperatur hålls låg så att man inte överhettas i värmen som råder under vissa matcher.

Tröjan fick sin debut i gårdagens träningsmatch mot Olympiakos som, tyvärr för Milan, slutade med en 3-0 förlust. Men än har säsongen inte börjat och det är nu det gäller att finjustera sina taktiker. AC Milan har nu alltså fåt sina samtliga tre tröjor för kommande säsong och är mer redo än någonsin. Är du?

San Siro är en av Europas bästa arenor. Vår smidiga Milan shop är en av världens bästa av sitt slag! Besök den här.

AC Milan måste kämpa för att hitta tillbaka till toppen. Med en åttondeplats från förra säsongen är det bäddat för revansch. Det är nu det gäller. Adidas har sett till att skapa tre tröjor som Rossoneri kommer använda under sina matcher den kommande säsongen. Vilken är din favorit?