Om mindre än en vecka drar franska Ligue 1 igång och är inte klubbarna redo, så har de ont om tid. AS Monaco verkar dock vara helt redo och igår presenterade Nike klubbens nya bortatröja.

Ända sedan AS Monaco fick ny ägare 2011 har det blivit en alltmer ambitiös klubb som åter vill nå toppen, både i Frankrike och Europa. Efter återkomsten till Ligue 1 förra säsongen lyckades man värva bland annat Radamel Falcão och även om han skadades halvvägs in i säsongen lyckades klubben sluta på en andraplats. Nu ska de fortsätta på samma väg och även spela ute i Europa. Därför har Nike sett till att designa snygga matchtröjor till Furstendömet.

Den franska klubben är på väg uppåt och nu kan du beställa din egen Monaco tröja här hos oss.

Monacos bortatröja har fått en traditionell kungsblå färg och ärmarna är designade i mörkblått. Inspirationen till färgerna har Nike fått från havets blå nyanser. Ett hav som Monacos invånare ser varje dag från Frankrikes södra kust. Klubbens röda färger har även fått ta plats på tröjan genom tunna ränder vid ärmsluten och i kragen.

En detalj som Nike valt att ändra på sedan de kom till klubben för ett par månader sedan är klubbmärket som har omdesignats för att uttrycka den nya era som AS Monaco har påbörjat. Märket är dock väldigt likt det tidigare med en krona på toppen av de röda och vita ränderna, men har fått en skarpare och mer gyllene guldkant. Klubbens tidigare initialer har även bytts ut mot hela namnet, AS Monaco FC.

Denna havsinspirerade bortatröja och mycket mycket mer hittar du i Sveriges största Monaco shop.

AS Monaco FC har höga ambitioner och deras andraplats från förra säsongen var minst sagt imponerande. En sak är säker, Falcão och de andra stjärnorna är hungriga efter mer. En ny era har påbörjats med Nike som sponsor och nu är klubben från furstendömet redo för en ny säsong. Vad tycker du om den nya bortatröjan?