I eftermiddag lottas grupperna till Champions League och under september månad sparkar turneringen igång. När Europas största klubbar ska göra upp om den åtråvärda pokalen vill de väldigt gärna se skarpa ut. Det kommer Borussia Dortmund garanterat göra med sina nya Champions League-tröjor från PUMA. Se mer av dem här.

Samma dag som lottningen till Champions Leagues gruppspel äger rum har PUMA alltså valt att presentera Dortmunds nya hemmatröja för turneringen. Tröjan har fått en riktigt stilren och klassisk look med klubbens karaktäristiska gula färg.

Beställ Champions League-versionen av årets Borussia Dortmund tröja här - pris 719 kr.

Den eleganta och enkla designen hålls helt i gult och bryts endast av det röda sponsortrycket, det svarta PUMA-märket på bröstet samt det givna klubbmärket som naturligtvis placerats på vänster sida av bröstet, ovanför hjärtat.

Kärleken till klubben är något som symboliserar Dortmund. Därför har PUMA även sett till att inarbeta de starka känslorna i tröjan. Det har man gjort genom att trycka orden Echte Liebe (Äkta kärlek) på insidan av nacken.

En av Dortmunds största stjärnor är Marco Reus och han ser fram emot att få kämpa för den klubb han älskar: "Att spela i Champions League är alltid något speciellt och den nya tröjan är något utöver det vanliga. Den gula färgen är en del av BVB och hela regionen. Jag känner mig stolt över att få bära denna tröja framför våra fans i Champions League".

Champions League tröjan är naturligtvis även utrustad med PUMA:s innovativa PWR ACTV teknologi som ger en kompressionskänsla tack vare atletisk tejp. Tejpen är strategiskt placerad på insidan av tröjan och ger en slags mikromassage till musklerna så att de aktiveras och därmed kan arbeta mer effektivt.

Echte Liebe är klubbens motto och här hittar du vår svenska Borussia Dortmund shop.

Dortmund är redo för att inleda jakten på den stora pokalen ännu en gång. Förra året nådde de fram till kvartsfinal där de slogs ut av de blivande mästarna Real Madrid. Hur långt tror du Reus och hans lagkamrater kan nå i år?