Inför kvällens start av Champions League har Nike bestämt sig för att leverera nya tredjetröjor till några av Europas största klubbar. Galatasaray är en av Turkiets största fotbollsklubbar någonsin och nu har Nike sett till att de får en ny tredjetröja.

Först lanserades PSG:s röda tredjetröja och efter det har vi fått se många nya tröjor till Europas storklubbar. Nu är det dags för Galatasaray och Nike fortsätter i samma dynamiska och självlysande tema som innan. De har nu avslöjat den nya tredjetröjan som är lila för första gången i Gala's historia.

Designen präglas av samma design som vi kunnat se på de tidigare fotbollströjorna som lanserats under dagen. Det innebär att framsidan fått en ljusare lila design och baksidan en aning mörkare. Mellan nyanserna löper det en rand av klubbens klassiska orange färg som bryter av den dominanta lila färgen i Galatasarays tröja.

På vänster sida av bröstet, precis ovanför hjärtat, sitter klubbmärket i ett förstorat format för att uttrycka klubbens stolthet. I nacken finns även orden "Ilklerin Ve Enlerin Takimi" som översatt till svenska betyder: "Den första och bästa klubben".

Är Galatasaray laget för dig? Då kan du besöka vår Galatasaray shop här.

För första gången någonsin kommer Galatasaray att spela med en lila tröja i matcher där varken hemma- eller bortatröjan funkar. Sneijder och hans lagkamrater kommer garanterat att bära den nya tredjetröjan med stolthet och ära. Vad tycker du om den nya designen?