I Nike F.C. är man medvetna om att det inte finns några segrar som är riskfria. Det finns en konstant ambition om att alltid utvecklas och att aldrig stå stilla. Risker kommer dock i många olika sorter och storlekar. En av de risker som Nike F.C. ständigt tar är den med designen på deras klädkollektioner. Nu är Nike F.C. här med en ny omgång snygga T-shirts.

De har synts på en rad olika Nike F.C.-medlemmar som Neymar Jr., Zlatan Ibrahimovic och Kevin Prince-Boateng. Nu har du möjligheten att göra som de stora stjärnorna och klä dig i dessa ikoniska Nike F.C. T-shirts som nu fått nya mönster på bröstet. De nya designerna går dock lite emot det stilrena utseende som annars varit signifikativt för Nike F.C.

Har du hittat din favorit? Beställ de nya Nike F.C. T-shirts här - pris 269 kr.

De första tröjorna från Nike F.C. hade väldigt klassiska utseenden med svarta och vita baser samt guldfärgade detaljer. Sedan dess har Nike sakta men säkert börjat experimentera med mönstren och utseenden. Senast fick vi se tröjorna i den Paris-inspirerade kollektionen som bland annat hade ett motiv av Eiffeltornet på sig.

Men de tre nya tröjorna kommer med motiv som inspirerats av den brasilianska djungeln, elefanter och det karaktäristiska kamouflage-utseendet. Den nya kollektionen är således med naturinspirerad och ger den legendariska klubben från 1994 en ny twist.

Beställ din nya Nike F.C. T-shirt här - pris 269 kr.

Nike F.C. har under 20 år varit en exklusiv och hemlig klubb men tidigare i år släpptes allmänheten in i och med lanseringen av klubbens första klädkollektion. De klädkollektioner vi fått se från Nike F.C. omfamnar spelets många områden både på och utanför planen. Nike F.C. spelar inte fotboll, Nike F.C. lever fotboll.

Här kan du se hela vårt utbud av kläder från Nike F.C.

De nya Nike F.C. T-shirtsen representerar en viktig del av klubbens filosofi, nämligen att förnya sig själv och våga ta chanser. Hur tycker du att de nya designerna klär Nike F.C.? Kommentera gärna i boxen här nedanför.