Vad har du för planer till helgen? Kanske en fin galamiddag? Träffa svärföräldrarna för första gången eller ska du kanske ut och spela fotboll? Vi har den perfekta tröjan för alla möjliga tillfällen. Häng med och se mer...

Få fotbollströjor har skapat så stor debatt som den Cultural Leonesa tidigare i somras presenterade i samarbete med danska Hummel. Tröjan var en jubileumströja och designen... Ja, den var något utöver det extra...

Tidernas mest unika fotbollströja? Beställ den här - pris 599 kr.

Tröjan fick som väntat en hel del uppmärksamhet. Till och med så mycket att CNN ringde upp Hummels marknadsföringsansvarige. Det var exakt den sortens uppmärksamhet både Hummel och Cultural Leonesa hade hoppats på när de presenterade "The Tuxedo" vid en enkel tillställning på klubbens kansli.

Med denna unika tröja såg Hummel till att sätta Cultural Leonesa på kartan. Klubben ligger just nu på niondeplats i den spanska andraligan och har endast spelat en enda gång med tröjan och det var under en välgörenhetsturnering i somras.

Tanken bakom tröjan var att skapa uppmärksamhet för de många gruvarbetarna från staden som dag efter dag jobbar under dåliga arbetsförhållanden. Samtidigt går allt överskott från försäljningen av tröjan till projekt som hjälper utsatta barn. Turneringen som Cultural Leonesa deltog i var en välgörenhetsturnering som gick under namnet "A goal for the Mining". En turnering som vanns av Real Sporting de Gijón.

Att designen föreställer en smoking beror på i klubbens historia som går ända tillbaka till 1923. Hummel ville nämligen hylla klubbens 90-årsjubileum och det gjorde man med stil. Som pricken över i toppades designen även med en fluga. Stiligare än så här kan det inte bli?

Är denna unika fotbollströja något för dig? Då kan du beställa den här - pris 599 kr.

Vi är inte helt säkra på vad vi egentligen ska tycka om Cultural Leonesas "Tuxedo Shirt", men vi måste erkänna att den tilltalar oss på ett eller annat sätt. Vad tycker du om den unika fotbollströjan?