Innan man väljer att bli Liverpool-supporter så bör man vara medveten om en sak: Det kommer att vara en bergochdalbana av känslor från det ögonblick man sjunger "You'll Never Walk Alon" för första gången. Nu har New Balance hämtat inspiration i klubbens framgångsrika historia och skapat en ny bortatröja.

Den vita bortatröjan har skapat många fina minnen igenom klubbens historia. Själva designen är väldigt enkel och stilren. Tröjan har ett fåtal detaljer i rött och det resulterar i en ytterst elegant matchtröja. Vissa kanske tycker att den är tråkig, men Liverpool-supportrarna här på Unisport håller inte med:

"Nice! Den är verkligen classy. Jag älskar den vita designen. Ser fram emot att få se Sturridge göra sin robotdans med den nya bortatröjan på", säger Malene från vår danska kundservice.

"Ren och klassisk. Jag kommer garanterat att köpa en!", säger Patrick. Kort och koncist.

Liverpools nya bortatröja är alltså väldigt omtyckt här på Unisports kontor. Men vad tycker du om designen? Får du lust att sjunga "You'll Never Walk Alone" när du ser den?