Måndagen var helt vild och full av rykten, bekräftade köp, förväntningar och svindlande transfersummor. Fotbollseuropa andas ut ordentligt och försöker återhämta sig från vad som kan vara det mest intressanta transferfönster någonsin Vi på Unisport dyker ner i soppan och försöker reda ut vart de största stjärnorna till slut hamnade.

Transferfönstret var vid liv ända in i det sista. Rykten gällande Mesut Özil blev fler och fler, Manchester United försökte knyta till sig spelare i sista stund och Gareth Bale presenterades för Real Madrid på Bernabeu. Nu ett par dagar i efterhand kan vi konstatera att Özil valde Arsenal och att Manchester United till slut lyckades få Fellaini, en spelare som Moyes väldigt gärna ville ha med sig från Everton.

Vi börjar med den engelska klubben Arsenal vars fans under sommaren varit lite besvikna då man väntat på den stora stjärnvärvningen. Man försökte värva men fick nej från spelare som Higuain, Benzema, Di Maria och Rooney, men sista dagen av transferfönstret lyckades man värva Mesut Özil till klubben. Något som av många anses vara den bästa värvningen i år. Utöver värvningen av Özil, lyckades man även knyta till sig Mathieu Flamini och talangen Yaya Sanogo samt målvakten Emiliano Viviano på lån. Fram till transferfönstrets sista dag hade många fans tappat tålamodet och klagat på att Arsene Wenger inte värvat något, det hela blev ännu värre när man i ligapremiären förlorade med 3-1 mot Aston Villa hemma på Emirates Stadium. Men i och med Özils övergång till klubben så känns det som att Arsenal är och bör vara nöjda. Det ska bli spännande att se om man även i år lyckas knipa den sista Champions League platsen framför ögonen på lokalrivalen Tottenham.

Är du en trogen Gunnerköpa Arsenals matchtröja med Premier League originaltryck, och om du är snabb, så kan du bli en av de första med att få Mesut Özil på tröjan.

Aston Villas transferfönster har kanske inte varit det mest intressanta i England, men om man ser på det med våra danska grannars ögon så är Aston Villas sommarshopping minst sagt intressant. Birmingham-klubben har nämligen värvat två danskar från FC Nordsjälland i form av mittbacken Jores Okore och AaBs tidigare anfallare Nicklas Helenius. Med danskarna i laget blir det riktigt intressant att se hur Aston Villa lyckas i årets upplaga av Premier League, man har redan besegrat Arsenal på bortaplan och man spelade jämnt med Chelsea på Stamford Bridge. Förutom de danska värvningarna har man även tagit in bulgaren Aleksandr Tonev och tjecken Libor Kozák.

Är du ett fan av The Villans så kan du köpa Aston Villas matchtröja och det är självklart möjligt att få tryck med namn på ryggen.

'The Special One' är tillbaka i Chelsea och det verkar som att José Mourinho siktar på att göra Chelsea till ligamästare redan första året. Genom att ta tillbaka José Mourinho så är Chelsea så gott som säkrade att nå framgångar och succé. Med en rad värvningar av unga talangfulla spelare, plockade man till slut även in Samuel Eto'o som efter några år i Ryssland kommer att återförenas med Mourinho. Man försökte länge värva Wayne Rooney från konkurrenterna Manchester United, men efter negativa svar gång på gång valde man att släppa honom, istället roffade man åt sig Willian framför nosen på Tottenham som länge såg ut att ha gjort klart med den spelskicklige brasilianaren. Förutom Eto'o och Willian värvade man t.ex. Andre Schürrle från Bayer Leverkusen. Många är förväntansfulla på Chelsea kommande säsong, och man får nästan ge dem en liten stämpel som favoriter att vinna ligan.

En del Chelsea-fans har tryckt 'Special 1' på deras tröjor och även du kan köpa Chelseas matchtröja från oss och visa din kärlek till The Blues.

Det var nog bara de mest inbitna Liverpool-fansen, som hade räknat med att klubben skulle leda ligan efter tre omgångar. Genom att slå rivalen Manchester United hemma på Anfield tog man över förstaplatsen. Succéreceptet för Liverpool har varit en formstark Daniel Sturridge, som glänst i Suárez frånvaro. Luis Suárez som avtjänar sitt straff för att ha bitit Chelsea's Ivanovic tidigare i vår har fortfarande några matcher kvar på sin avstängning. Den klassiska klubben Liverpool har lyckats låna Victor Moses från Chelsea, dessutom har man värvat in mittbackslöftet Mamadou Sakho från Paris Saint-Germain, Thiago Illori från Sporting Lissabon, Iago Aspas från Celta Vigo samt målvakten Simon Mignolet från Sunderland. Och de flesta verkar vara ganska nöjda med Liverpools transfersommar.

Om du är en riktig The Reds-supporter, så kan du beställa Liverpools matchtröja och självklart kan du få din tröja med tryckt namn på ryggen!

Om det är något lag som är känt för att spendera sina pengar så måste det vara Manchester City, laget som ständigt breddar sin trupp med klass-spelare. Även i år har de gjort detta och spelarna med de högsta förväntningarna måste vara Stevan Jovetic och Alvaro Negredo. De kommer att kämpa mot Edin Dzeko och Sergio Aguéro om platserna uppe i City's anfall. För tränaren Manuel Pellegrini råder det således ingen nöd på anfallsspelare. En annan spännande spelare att se på Etihad Stadium är Jesus Navas, den vindsnabba yttern som man hämtat från Sevilla, brasilianaren Fernandinho från Shaktar Donetsk har höga förväntningar på sig då han hade en dyr prislapp, hela 300 miljoner kostade det för Manchester City att värva mittfältaren.

Stöttar du The Citizens? Då kan du köpa Manchester Citys matchtröja från oss. På ryggen kan du självklart välja en av klubbens nyinköp eller etablerade profiler som Aguéro och Touré eller varför inte Guidetti?

Man kan inte direkt påstå att Manchester United har haft ett jobbigt transferfönster. De svåraste har varit att behålla Wayne Rooney, utöver det har man varit i budkrig med Everton om mittfältaren Marouane Fellaini. Det var nästan så att man trodde att det inte skulle bli något, men i sista stundlyckades klubbarna enas. Däremot lyckades United inte att värva Ander Herrera från Athletic Bilbao, men man uppges vara intresserade till nästa transferfönster. David Moyes får nöja sig med i princip samma trupp som pensionerade Sir Alex Ferguson hade att jobba med förra säsongen, förutom Fellaini värvade man in Guillermo Varela från Penarol för ca 10 miljoner kronor. När säsongen är över får vi se om den nuvarande truppen klarar att försvara titeln från förra året.

Tror du att The Red Devils än en gång kan vinna ligatitlen då kan du beställa Manchester Uniteds matchtröja här. Du kan få tryck med antingen 31 Fellaini eller en av de gamla profilerna - Giggs spelar ju fortfarande, så han är ett alternativ.

Den danska tränaren Michael Laudrup har visat sig aktiv på transfermarknaden, med värvningar som Wilfried Bony och Jonjo Shelvey så hoppas man kunna rida vidare på vågen av framgång från föregående säsong. Man får väl ändå säga att det var en mindre succé att Swansea lyckades ta sin första titel genom att vinna Carling Cup, samt att sluta relativt högt upp i tabellen. Det blir spännande att se om Laudrup lyckas spela ihop de nya värvningarna med Michu i anfallet, en bonus är även att man lyckades hålla kvar sin kapten Ashley Willams trots att Arsene Wenger var och drog i honom.

Stöttar duThe Swans så har du naturligtvis möjlighet att köpa Swanseas matchtröja här på Unisport. På ryggen kan du ha stjärnan från föregående år Michu eller kanske nyinköpet Jonjo Shelvey.

En av klubbarna som har varit allra mest i fokus är Tottenham. Engelsmännen har konstant skrivit i medierna om Gareth Bale's eventuella övergång till Real Madrid. Skyhöga belopp har varit på tal och med tanke på hur bra betalt man fick så har man kunnat köpa in ett gäng bra spelare. Sett med danska ögon är det riktigt intressant, att The Spurs har värvat Christian Eriksen, som Ajax släppte för ca 120 miljoner kr. Man har även lyckats värva den spanske målkungen Roberto Soldado, han har inte behövt lång tid i Premier League för att bevisa att han är målfarlig. En annan intressant värvning är Erik Lamela som kommer från AS Roma. Utöver dessa spelare har man värvat in t.ex. Etienne Capoue, Nacer Chadli och Paulinho, detta ger Andre Villas-Boas många valmöjligheter och en bred trupp.

Om du håller på laget från Longon i vitt så kan du köpa Tottenhams matchtröja här på Skandinaviens största fotbollsbutik.

Bayern München har en del att leva upp till efter att de förra säsongen sopade mattan med allt motstånd. Tyskarna vann 'Trippeln' efter att ha utklassat Barcelona i semifinalen av Champions League med sammanlagt 7-0, och tyskarna verkar vara förberedda att lyckas med triumfen från förra året igen. Han har kanske inte värvat något superstjärna, men den fortfarande lovande talangen Mario Götze som man lyckades värva från Borussia Dortmund får väl ändå ses som en stor värvning. Även Thiago Alacantra är en stor talang som den tidigare Barcelona-tränaren Pep Guardiola valde att värva in till Bayern München. Jan Kirschoff är en annan värvning man gjorde för att förstärka mittförsvaret och defensivt mittfält. Det är svårt att med säkerhet säga om Bayern München kommer lyckas med samma sak som förra året men det är inga dåliga värvningar man gjort.

Om du är en äkta supporter så kan du köpa Bayern Münchens matchtröja här på hemsidan. Det är fritt val av spelare på ryggen, men en populär sådan är Schweinsteiger.

För er som är trötta på Bayern Münchens dominans så kan ni alltid hoppas på att Borussia Dortmund har något att sätta emot i år. Det är aldrig kul att sluta på andraplats i ligan, och det är än mindre kul att förlora en Champions League-final. För att strö extra salt i såren valde Mario Götze att lämna för Bayern München. Dortmunds fans ska inte behöva sörja allt för länge, supertalangen Pierre-Emerick Aubameyang ser ut att bli en utmärkt ersättare, redan i första matchen gjorde han ett hat-trick, och det bådar gott. Borussia Dortmund har även lyckats knyta till sig en spelare från Armenien, vid namn Henrikh Mkhitaryan. Mkhitaryan som länge ryktades vara på väg till Liverpool valde alltså till slut Borussia Dortmund som sin nya klubb. Ett annat nyförvärv är den grekiske mittbacken Sokratis Papastathopoulos, och med ett så långt tungvrickade namn så ska speakern vara glad att det inte är en målfarlig anfallare som har namnet.

Stöttar du de gulsvarta så kan du visa din kärlek till klubben med en av Dortmunds matchtröjor som du kan köpa här. På ryggen kan du ju välja Papastathopoulos om du vill ha ett riktigt unikt namn på tröjan.

Barcelona har inte köpt allt för många spelare i detta transferfönster, men man har värvat ett av de största namnen i fotbollsvärlden just nu. Neymar JR har tillkommit och blivit tilldelad tröjan med nummer 11 på ryggen. En värvning som det pratats mycket om, och det råder inget tvivel om att Neymar har mycket att leva upp till. Förutom att tillföra ytterligare biljettintäkter och ökad tröjförsäljning så hoppas alla Barcelonafans att Neymar kan vara det där lilla extra som gör att Barca i år tar tillbaka tronen i fotbollseuropa. Med ett gäng revanschsugna spelare så har Barcelona börjat säsongen bra, efter förra årets uttåg i Champions League med en sammanlagd förlust med 7-0 mot Bayern München så vill säkerligen de flesta Barcelona-spelarna hävda sig i år.

Är du ett äkta supporter och vill visa din klubbkärlek så kan du köpa Barcelonas matchtröja. På ryggen kan du välja att till exempel ha den populäre Neymar med nummer 11.

En av sommarens mest galna transfer-saga står Real Madrid för. Det tog lång tid innan man lyckades få det klart med Gareth Bale för dryga 900 miljoner kronor, en helt ofattbart stor summa pengar för en fotbollsspelare. Med tanke på att Bale blev den dyraste spelaren genom tiderna så medföljer det stora förväntningar, han ska inte bara leverera på plan utan även lyckas dela uppmärksamheten med Cristiano Ronaldo utanför planen. Men Real Madrid gjorde även ett par andra värvningar, talangen Asier Illarramendi som man hämtade från Real Sociedad är en av dem. Dessutom har man värvat in Daniel Carvajal från Bayer Leverkusen och Isco från Malaga. Spelare som man sålde är bland annat Mesut Özil som gick till Arsenal och Kaká som flyttade 'hem' till AC Milan.

¨

Gillar du Los Blancos? Då kan du köpa Real Madrids matchtröja. Ett uppenbart val är att köpa tröjan tryckt med nyförvärvet Bale på ryggen, men du kan också visa din tillit till lagets nummer 7, Cristiano Ronaldo.

Ett lag som är på uppgång är Paris Saint-Germain, 'PSG' är även kända för att ha massvis med pengar att spendera, och man har gjort så även detta transferfönster. Edison Cavani från Napoli till PSG kan räknas in som en utav årets största värvningar, och för oss svenskar så ska det bli riktigt intressant att se hur samarbetet mellan honom och Zlatan kommer att fungera. En annan intressant spelare man värvat är Marquinhos, den blott 19 år gamle talangen från AS Roma har höga förväntningar på sig och kan komma att bli en bärande balk i projektet PSG. Med en anfalls- och en mittfältsvärvning så behöver man ju även en ny försvarare. PSG valde att plocka in den lika gamla Lucas Digne från Lille, en spelare som också förutspås att bli framtidens backstjärna.

Är du ett PSG-fan och njuter av klubbens framgångar? Då kan du köpa Zlatans PSG matchtröja från Skandinaviens största fotbollsbutik. På ryggen kan du välja att ha vår största stjärna eller kanske årets nyförvärv Edison Cavani.

Franska Ligue 1 ser ut att bli mer intressant än på många år.Monaco har öppnat plånboken och värvat in en av världens absolut bästa strikers i Radamel Falcao, och med stora värvningar kommer höga förväntningar. Klubben som har sin bas i furstendömet har även fått förstärkningar från andra håll, eller vad sägs om João Moutinho och James Rodríguez från FC Porto. Den förstnämnde är en mittfältare med enormt stora kvalitéer, och den sistnämnda även kallad 'The Kid' är en stor talang som hoppas kunna utvecklas i Monaco.

Är du ett troget fan eller tycker projektet låter spännande så kan du köpa Monacos matchtröja. På ryggen kan du välja att ha den nya superanfallaren Radamel Falcao, men det kanske lockar mer med Moutinho?

Med Real Madrids köp av Gareth Bale har det blivit en spelare för mycket i den spanska huvudstaden, och en av spelarna valde att flytta till den italienska storstaden Milano. Kaka är tillbaka i AC Milan, vilket har skapat stor glädje bland klubbens fans och det är ganska förståeligt. Senast Kaká var i 'Rossoneri' så lyckades han vinna Champions League och bli världens bästa spelare. Tyvärr blev det aldrig den succé han hoppats på i Real Madrid, men vi önskar Kaká ett stort lycka till i sin nygamla klubb. I Italien är det inte helt ovanligt att spelare väljer att byta klubb till en rival, som vi alla vet så är det något som Zlatan gjort ett par gånger, och i år var det dags för Juventus-anfallaren Alessandro Matri att byta de vita ränderna mot rött.

Är du ett äkta fan av 'Rossoneri' så är det superläge att köpa Milans matchtröja. Ett nästintill givet val är med nummer 22 Kaká på ryggen.

Napoli med sin nye tränare Rafael Benitez har verkligen satsat i år. Spanjoren som lämnade Chelsea FC i våras har valt att ta in spelare som Gonzalo Higuain, Raul Albiol och José Callejon. Det ryktades länge om att Higuain skulle skriva på för Arsenal, men han följde istället efter sina gamla lagkamrater från Real Madrid och valde Napoli som ny klubbadress. Förra säsongen blev en relativt bra säsong för Napoli, och med Champions League-spel i år så har man värvat in för att förstärka. Det går en tydlig spansk linje i deras värvningar i år och vi får väl se om Napoli kommer kunna mäta sig med lag som Real Madrid, Barcelona och Real Sociedad i Europas finaste turnering.

Vill du visa att du stöttar projektet som byggs i Neapel så kan du beställa Napolis matchtröja. Där kan du välja att få Higuain på ryggen eller kanske den skarpe Hamzik.

nike, adidas, trøjer, unisport, unisportstore

Det har sålts och köpts spelare för skyhöga summor i detta transferfönster. Stjärnor har bytt klubb men även bytt tröjor. Vill du ha en ordentlig överblick över tröjorna som stjärnorna kommer spela i så kan du se vår stora överblick av säsongens matchtröjor från fotbollsklubbar.

Sommaren har än en gång inneburit nya spännande klubbadresser för stora spelare. Vilken värvning tycker du är årets bästa? Vilken klubb har spenderat sina pengar bäst? Som vanligt vill vi gärna höra din åsikt här på Facebook och på Twitter.