Corinthians skrev in sig i fotbollens finrum när de något överraskande vann över Chelsea i finalen för klubblags-VM. Det har nog fått en och annan supporter att vilja ha deras tröja och det är med stor glädje som vi kan meddela att vi har den läckra tröjan på vårt lager.

Corinthians lyckades med bedriften att besegra de regerande Champions League mästarna i finalen för klubblags VM. De flesta av oss trodde på en säker seger för den engelska storklubben men mästarna från Brasilien ville annorlunda. Genom Paolo Guerreros mål vann Corinthians med 1-0 och kan numera kalla sig för världsmästare.

Vi har naturligtvis de nya mästarnas tröjor på vårt lager och de kan ni beställa här, ifall ni är intresserade. Det är amerikanska Nike som står bakom den enkla och klassiska designen av hemmatröjan. En helt vit tröja med diskreta och läckra detaljer samt en enastående klubblogo på bröstet.

Klubbens logo har jämfört med tröjan genomgått en hel del ändringar under årens lopp. Hemmastället har traditionellt bestått av en vit tröja med svarta shorts vilket gör denna tröjan till en tidlös klassiker. Klubblogon har rötter ändå tillbaka till början av 1900-talet och även om den har ändrats en del så har den fortfarande referenser till regionens tillhörighet.

Låter en tröja från Corinthians som en tröja för dig och din samling så kan ni beställa er hemmatröja här.

Många av klubbens mest fanatiska fans har klubbmärket tatuerat på kroppen och med den läckra designen förstår man varför. Känner man inte för att tatuera sig så kanske en Corinthians Hemmatröja 12/13 kan vara ett alternativ för att visa sitt stöd för de nya världsmästarna.

Har ni en samling av tröjor och är intresserade av att utöka den samlingen så ska ni nog kasta en blick mot Sydamerika och Corinthians. Är tröjan något för er? Vilka andra tröjor har ni? Låt oss höra era kommentarer i fältet nedan.