Ny Liverpool Hemmatröja 22/23 | “YNWA” på armen

19.05.2022

Skrivet av André

Efter en fin säsong 2021/22 är Liverpool redo för den nya säsongen med en ny hemmatröja som hyllar klubben och staden. Med ikoniska "YNWA" på armen kommer den utan tvekan stå ut!

Liverpool Hemmatröja 22/23

Liverpool är en synonym med "You’ll Never Walk Alone". Låten har blivit en del av klubbens DNA - scouser solidariteten. Med den nya hemmatröjan 2022/23, har Nike valt att visa upp klubbens hjärta på utsidan av tröjan. I ryggen kan man se 97-loggan - för att hedra de som miste livet på Hillsborough.

22/23 Liverpool-tröjan kommer med en mörkare röd färg än va vi är vana vid. Designen ger ett stilrent och häftigt utseende. Det får ‘Standard Chartered'-loggan på framsidan att stå ut - som kommer vara sista året för denna sponsorn. Samma gäller 'Expedia' som går att hitta på armen.

Den nya 'YNWA'-tröjan kommer användas av Mo Salah, Sadio Mane och Virgil van Dijk när de går in i nästa säsong!

Skaffa Liverpools hemmatröja 2022/23 här!