Årets bästa fotbollsklappar! 🎄🎁 Se mer här

Ny Manchester United bortatröja för säsongen 2017/18

10.05.2017

Skrivet av André Nilsson

Manchester United och adidas har precis avslöjat nästa säsongs bortatröja för de röda djävlarna. Det är en stilig tröja i svart och vitt som också kommer med ett litet historiskt inslag.

Dra tillbaka klockan till början av 90-talet och ta en titt på historien av Manchester United; Sir Alex Ferguson är i början av sitt kontrakt och har ännu inte nått framgång. Säsongen 89/90 vinner han FA-cupen och firar sin första titel med klubben. Samma år lanserar adidas ett nytt bortaställ som sedan dess blivit ett av de mest ikoniska i klubbens historia. Minns du det? Googla Manchester United away kit 1990-1992 och du kommer säkert känna igen det.

Med den historiska inspirationen kan vi idag avslöja Manchester Uniteds nya bortatröja för säsongen 2017/18. Tröjan är till mestadels svart med vita detaljer, men har samma mönster som den tidigare nämnda tröjan från 90/92. Varför då kanske du undrar? Officiellt är det för att hylla den stolta historien som klubben har. Men jag tror även att adidas designteam ser paralleller mellan det förflutna och dagens lagsituation.

Fortsättning nedanför.

Jose Mourinho har ännu inte tagit United till toppen av Premier League, men han har redan säkrat ligacupen och med rätt resultat ikväll mot Celta Vigo kan han ta dem till final i Europa League. En vinst i finalen skulle inte bara ge en plats i Champions League nästa säsong, utan klubbens första Europa League-titel någonsin. Skulle det innebära en ny framgångsrik era i Europa ledda av José Mourinho?

Om historien kommer återupprepas återstår att se, men en sak är säker och det är att Manchester Uniteds nya bortatröja för den kommande säsongen är riktigt stilig. Säsongen kommer till sitt slut men laget ser genast fram emot den nya säsongen där förväntningarna kommer vara skyhöga. De har utrustats väl av adidas, men är Pogba, Rashford och resten av Mourinhos trupp redo att ta klubben framåt?

Du kan förbeställa Manchester Uniteds nya tröja från 2017/18 på unisportstore.se.