adidas presenterar: Ny fantastisk Juventus-tröja baserad på en supporters design

21.07.2017

Skrivet av André

Precis som de andra stora adidas-klubbarnas tredjetröjor, är Juventus tredjetröja 2017/18 baserad på en supporters design. Så sätt dig ner och njut av denna skönhet.

Juventus har dominerat den italienska ligan de senaste sex säsongerna och det ser ut som de kommer fortsätta att göra så. Nu har klubben fått en ny tröja som ska hjälpa dem ta hem sin sjunde raka Scudetto. Den är inspirerad av en supporters design.

Fortsättning nedanför.

Juventus tredjetröja introducerar en ny kombination av färger för klubben. Den kombinerar militärgrönt med Juventus kända svarta och vita färger, och har självklart klubbens nya logga.

Inspirerad av den gröna tröjan som användes under 40-talet fram till tidiga 50-talet, kommer Juventus nya tredjetröja i grönt kombinerat med svarta loggor och svartvita ränder. Tröjan är inte bara en hyllning till dåtiden, utan den har också klubbens nya logga och identitet: "Svart och vitt och mer". Den distinkta J-loggan reflekterar ett modernt och framåt-tänkande sätt och starten på en ny era som en av världens framgångsrikaste klubbar.

Du kan beställa Juventus nya tredjetröja här.