Topp 10: De snyggaste fotbollströjorna 2017/18

23.08.2017

Skrivet av André Nilsson

JayMike har redan presenterat sin lista och nu är det vår tur att ranka våra tio favorittröjor från säsongen 2017/18. Se hela listan här! Håller du med oss?

Fotbollströjor har alltid varit vårt DNA här på Unisport. Det är så vi startade vår butik och vår kärlek lever kvar än idag. Säsongen 2017/18 ger oss massor av nya fotbollströjor att se fram emot på planen. Därför har vi gjort den här listan där vi rankar de tio snyggaste tröjorna för den nya säsongen. Kolla in den nedanför och se om du håller med oss.

Innan vi drar igår vår topp tio lista över de snyggaste fotbollströjorna från 2017/18, så låt oss nämna ett par saker först. Efter flera säsonger med en mindre snygg tröja har Liverpool äntligen fått en snygg hemmatröja som de förtjänar. Grymt jobbat av New Balance som valt ett lite mer Old School-utseende den här gången. adidas har också gått samma väg med AC Milans hemmatröja. Tröjan har traditionella svarta och röda färger medan ränderna inspirerats av tröjorna som användes mellan 1987-1998 när klubben var som störst.

Vi vill också hylla Under Armours moderna bortatröja för Aston Villa. Till sist vill vi även visa lite kärlek för den danska klubben Lyngby BK:s tredjetröja, för att de är det enda laget i världen med en sponsor som faktiskt får tröjan att se bättre ut. *Wink wink. Lås oss nu börja!

Fortsättning nedanför.

10. West Ham United hemmatröja 2017/18

Vi startar listan med att blåsa lite bubblor tillsammans med West Ham United. Umbro-tröjan för säsongen 2017/18 har hämtat inspiration från den kända tröjan som användes 1976 i cupvinnarcupen. Först och främst kan jag inte sluta stirra på den där vackra himmelsblåa färgen på armarna med Umbro-märket och den mörka färgen. Den har även West Hams nya fina klubblogga med blå färg runt skölden och i nacken. Supportrarna måste älska den här tröjan och förhoppningsvis kan klubben utvecklas och skriva historia på London Stadium.

9. Inter Milan bortatröja 2017/18

När vi kollar på Inters nya bortatröja kan vi inte låta bli att tänka på tröjan som Frankrike hade under EM 2016. Precis som övriga Nike-tröjor den här säsongen är tröjan baserad på Vapor Aeroswift. Men den här är unik. Den vita bortatröjan är stilren och hyllar Nerazzuris färger med en blå arm och en i svart/grå. Jag hoppas dock inte att de kommer behöva skippa färgerna på armarna som vi såg att Frankrike var tvungna att göra förra sommaren. Det skulle vara väldigt synd.

8. Manchester bortatröja 2017/18

Dags att ta en resa tillbaka i tiden med adidas och Manchester Uniteds bortatröja. Inspirerad av mönstret på klubbens bortatröja från 1990/92, är tröjan till mestadels svart och grå med vita detaljer. Precis som under det tidiga 90-talet under Sir Alex Fergusons tid, står Manchester United inför en ny era med José Mourinho i framsätet, och vi tror att adidas ser lite paralleller mellan nutiden och dåtiden. Tröjan är eld, och den passar bra både för gatorna och på arenorna. Men som du vet, när vi rankar tröjorna måste vi räkna med sponsortrycket. Detta är enda anledningen till varför tröjan inte rankats högre av oss. Den där Chevrolet-loggan kanske betalade för Pogba, men den måste bort. Ingen spelare är värd det.

7. Pumas UNAM bortatröja 2017/18

Pumas UNAM har haft en del häftiga tröjor genom åren och den här tröjan är inget undantag. Som alltid har den en vit, mörkblå och guldig färg. Det stora puma-trycket på framsidan får bara tröjan att se ännu häftigare ut. Tröjan är inspirerad av Pumas CU American football team, som också representerar UNAM (National Autonomous University of Mexico), som firar 90 år 2017. Du måste bara rocka den här tröjan, oavsett om du gillar mexikansk fotboll eller inte.

6. Hamburger SV bortatröja 2017/18

På plats nummer sex reser vi tillbaka till Europa och den enda tyska klubben som aldrig trillat ur Bundesliga. Precis som så många andra adidas-tröjor, har Hamburgs bortatröja 2017/18 en klassisk inspiration med ett grafiskt mönster på framsidan. Den är till mestadels marinblå med flera diamanter (tagna från HSV-skölden) på framsidan av tröjan. En tröja alla HSV-supportrar bara måste ha!

5. Benfica bortatröja 2017/18

Nu är det dags för en tröja som verkligen är stilren. Benficas fantastiska maskot får alltid supportrarna på Estádio da Luz på bra humör. Och nu kan Victory Eagles närvaro även kännas på bortamatcherna. Med en kombination av mörk- och ljusgrått, är Benficas bortatröja en hyllning till klubbens ikoniska maskot. Ett mästerverk av adidas - trots att de använt sig av få färger och mönster. Benfica och adidas har hållit det simpelt och det älskar vi!

4. Arsenal Tredjetröja 2017/18

Även om du håller på Spurs eller Chelsea så måste du hålla med att detta är en riktig skönhet. Alla nya tredjetröjor från PUMA har en svart design och Arsenals tröja är inget undantag. För att visa upp klubbens stolthet, samtidigt som den följer det svarta temat, har tröjan lyfts fram med röda/rosa detaljer som till exempel på klubbloggan och kragen. Ett modernt och fräscht utseende för alla Gooners och en välförtjänt fjärdeplats på listan.

3. Tottenham bortatröja 2017/18

På tredjeplats finner vi Tottenhamsbortatröja. Vi har redan fått se den i action i Premier League och den ser riktigt bra ut. Den marinblåa färgen dominerar tröjan men den har också vita linjer. Tröjan visar sin uppskattning till klubben i norra London och passar bra in både på läktaren eller den lokala fotbollsplanen.

2. Club Brugge bortatröja 2017/18

Nu till tröjan som kanske överraskar många. En tröja som inte fått tillräckligt med uppmärksamhet. Men det är en av de vackraste det här året. Club Brugges bortatröja är en riktig klassiker. Den är till mestadels vit men domineras av en svart och blå rand runt bröstet och matchar färgen på armarna. Tröjan har även en polokrage och under klubbloggan finner du texten 'en klubb, en familj, en passion'. Macron har gjort ett riktigt bra jobb här och den är en tröja som alla supportrar av klubben måste ha. Även jag vill ha den här tröjan!

1. Bayern München hemmatröja 2017/18

När det kommer till nummer ett så måste vi hålla med JayMike. Det är endast den andra hemmatröjan på listan men Bayern Münchens hemmatröja är den snyggaste tröjan för säsongen 2017/18. Jag vet inte vart jag ska börja. Den ljusa röda färgen ser riktigt bra ut och med de vita tunna ränderna, samt den vita kragen, får den ett riktigt stiligt utseende. Som jag nämnt ovanför så är sponsortrycket viktigt när vi rankar tröjorna och den vita T-Mobile-loggan passar perfekt in med tröjan. Tröjan är modern och klassisk på samma gång. Weltklasse, adidas och Bayern!

Men som du redan vet är detta bara våra åsikter. Så vad tycker du? Vilken tröja saknas? Berätta för oss nedanför och skicka ett DM på Instagram, vi lyssnar på er!