Du kan nu beställa de engelska mästarnas nya matchtröjor till säsongen 2012-13. Umbro har designat två stycken eleganta tröjor till Manchester City som de ska försvara ligatiteln med

Efter flera års upprustning blev 2012 året när Manchester City äntligen fick lyfta den engelska Premier League Trophy och knuffa undan rivalen Manchester United från tronen. Klubben med den otroligt starka anfallsuppställningen har fått två väldigt snygga tröjor som de kommer använda under den kommande säsongen.

Hemmatröjan är som vanligt designad i en ljusblå färg med svarta detaljer. Den är typiskt Umbro, utan några krusiduller och väldigt stilren. Vi tror att Balotelli, Silva och Aguero garanterat är nöjda med denna.

Tröjan har fått en krage som gör att den sticker ut något från många av de fotbollströjor som lanserats under de föregående veckorna.

Det vänstra bröstet pryds av klubbmärket som består av en örn. Det är en gammal symbol för Manchester. Där finns också stadsvapnet, klubbens motto samt tre stjänor som endast är dekoration.

Umbros logo är på den andra sidan av tröjan. Sportföretaget avlöste Le Coq Sportif som leverantör 2009 men har samarbetat med klubben under många år tidigare. Gammal kärlek rostar som bekant aldrig.

Huvudsponsor till Manchester City är Etihad Airways, som är ett stort flygföretag med bas i Förenade Arabemiraten. Precis som Umbro så har företaget samarbetat med City sedan sommaren 2009.

Naturligvis har Umbro också designat en elegant bortatröja som kommer användas när den ljusblå hemmatröjan är för lik motståndarens hemmatröja på bortaplan.

Tröjan är designad i en vacker bordeaux-vinröd färg med tunna kritstrecksränder. Förra säsongens placering matchar accentfärgen då den är guldfärgad. Detta är en fin hyllning till förra säsongens framgång.

Bortatröjan är precis som hemmatröjan sparsamt dekorerad med detaljer. Klubbmärket sitter självklart på bröstet och klubbens motto "Superbia In Proelio" står i guldfärg. Mottot betyder "Stolthet i Strid" och får anses vara en väldigt stark motivationsboost för alla fotbollsspelare.

Hemmatröjan är redo som förhandsbeställning med förväntad leverans i början av augusti.

Manchester City - Hemmatröja 12/13 FÖRHANDSBESTÄLLNING 659:-

Manchester City - Hemmatröja 12/13 Barn FÖRHANDSBESTÄLLNING 539:-

Manchester City - Hemmatröja 12/13 L/Ä FÖRHANDSBESTÄLLNING 719:-

Redan nu så finns bortatröjan på lager och den kan beställas nu för omgående leverans. Kom ihåg att du kan få original Premier League tryck till din tröja. Antingen med din favoritspelare eller med ditt eget namn och nummer.

Manchester City - Bortatröja 12/13 659:-

Manchester City - Bortatröja 12/13 Barn 539:-

Vad tycker du om Manchester Citys nya tröjor? Har Umbro gjort ett bra jobb och skapat tröjor värdiga en regerande engelsk mästare? Berätta för oss vad du tycker.