Warrior Sports följer upp föregående års succédebut på den europeiska fotbollsmarknaden med en ny hemmatröja för Liverpool. Den lanseras med budskapet "Rise Up and The Ground Will Shake" och vad det innebär kan du läsa om härunder där du också får en video och sköna bilder.

Förra sommaren kunde Liverpool presentera ett unikt samarbete med amerikanska Warrior Sports och deras första klädkollektion blev varmt mottagen av klubbens fans. Nu följer man upp succén med en ny hemmatröja för säsongen 13/14. Precis som föregående tröja så är den inspirerad av gamla, traditionsrika tröjor med en optimistiskt tro på framtiden.

Du kan redan nu köpa Liverpool tröja här med förväntad leverans i slutet av maj.

Designen är inspirerad av den tröja Liverpool spelade med när de vann sin fjärde Champions League-pokal. Trogna fans minns säkert dåtidens spelare som Kenny Dalglish, Ian Rush och Graeme Souness som plockade hem guldet till Liverpool 1984. Man kan se tydliga likheter mellan tröjorna, särskilt med hänsyn ränderna vid kragen och ärmsluten.

Liverpool-kaptenen Steven Gerrard var inte sen med att berömma klubbens nya tröja:

"Spelarna och jag är uppriktigt glada för den nya tröjan. Den kommer helt säkert väcka goda minnen till liv bland de fans som minns klubbens fjärde Champions League-seger. Precis som alla andra Liverpool-tröjor så kommer jag att bära den med stolthet och med den glädje som den representerar så kommer laget göra allt för att återskapa framgång för klubben."

På bröstet har man placerat en klassisk Liverbird precis som på föregående säsongs tröja. The Liverbird vaktar över staden och den uppgiften åtar sig nu klubbens spelare och fans under budskapet; "Rise Up and The Ground Will Shake". Liverpool är bland de mest framgångsrika och traditionsrika klubbarna i världen och det har man tänkt fortsätta med.

Tröjans kvalitet omfattar inte bara en vacker design utan man har tillverkat tröjan med mycket eftertanke när det gäller materialet. Den är tillverkad av Warriors WarTech-material som är exceptionellt bra på att transportera bort fukt från kroppen. Kombinerat med det funktionella snittet så håller den sig komfortabel under matchens samtliga 90 minuter.

Du kan redan nu köpa Liverpool matchtröja med förväntad leverans i slutet av maj.

Liverpools nya tröja är inte bara avsedd för matchdagen utan den passar även utmärkt till vardags. Berätta gärna vad du tycker om Liverpools nya matchtröja och om du tror att nästa säsong kan bli lika framgångsrik som den 1984.