AC Milan håller inte tillbaka när klubben nu offentliggör sin nya tredjetröja för kommande säsong. Färgvalet passar onekligen en storklubb som Milan då tröjan går nästan uteslutande i guld. Se mer av den italienska klubbens nya tredjetröja här.

Italienare är inte rädda för för att ta ut svängarna när det gäller design och mode. Och denna gång har Milanoklubben verkligen valt en vågad design för sin nya tredjetröja. Med färgstarka spelare som Mario Balotelli, Stephane El Sharaawy och Robinho i laget så känns det inte på något sätt opassande med en helt guldig tröja.

Du kan redan nu köpa AC Milan tröja här med en förväntad leverans i början av juli.

Ett designelement som känns igen från föregående års tredjetröja är bröstfickan som liknar den på en domartröja. På fickan sitter Adidas varumärke och på insidan kan man skymta den italienska flaggan. Om man nu skulle tvivla på vilket land klubben kommer från.

Kragen på Milans matchtröja är ny jämfört med tidigare år. Istället för den stora kragen har man nu en enkel rundhals som löper i rödsvarta ränder vilka känns igen från klubbens hemmatröja. Kragen är tillverkad i ett elastiskt material som är avsett att optimera komforten.

Precis som vanligt är det alltså Adidas som står för tröjorna till Milan. De båda har samarbetat sedan 1998 och det har resulterat i en hel del kreativa och klassiska tröjor. Den nya tredjetröjan räknar vi till en av de mest unika och kommer onekligen få mycket uppmärksamhet när Milan premiärspelar med den på planen.

Tröjan är naturligtvis tillverkad av funktionsmaterialet ClimaCool som fokuserar på att hålla kroppen behagligt tempererad. Det gör man genom att transportera bort svett från kroppen och ut till tröjan yttersta lager där det avdunstar snabbt.

Den är guldig, den har en bröstficka och så är den dekorerad med en italiensk flagga. Vilken annan klubb än AC Milan med spelare som Balotelli skulle kunna bära upp en sådan tröja? Vad tycker du om Milans tredjetröja för den kommande säsongen? Berätta gärna för oss här under.