De tyska mästarna från Bayern München har alldeles nyss avslöjat sin kommande hemmatröja för säsongen 2013-14. Den nya tröjan är enkelt designad med men tittar man närmre finns det detaljer som gör tröjan unik. Se mer av den tyska maskinens nya tröja här.

Bayern München är möjligen det mest omtalade fotbollslaget i Europa just nu efter att de vann mot Barcelona i Champions League-semin med totalt 7-0. Med blicken fäst på att bli Europas dominerande lag kan klubben nu avslöja sin nya hemmatröja som precis som tidigare säsonger kommer från Adidas. Du kan redan nu köpa Bayern München tröja här och den kommer levereras innan Champions League-finalen den 25 maj.

Den nya hemmatröjan är inte helt oväntat huvudsakligen rödfärgad men på bilden ovanför kan man se några andra intressanta saker. Nämligen fotbollsskorna som spelarna har på sig. Adidas spär på ryktena kring deras kommande skor genom att låta spelarna från München posera i tidigare olanserade fotbollsskor. Vi kan se fyra olika fotbollsskor på bilden men eftersom Adidas för tillfället endast har tre kollektioner så blir det spännande att se om det kommer en fjärde inom kort.

Du kan köpa Bayern München tröja här och den kommer levereras innan Champions League-finalen den 25 maj.

Om vi återvänder med fokus till tröjan så har Bayern München haft samma tröja de senaste säsongerna men nu är det alltså dags för en uppdatering. Som vanligt är den röd, men till skillnad från föregående säsonger då man använt gulddetaljer så kör man nu återigen med klassiskt vitt.

Bayern München är utan konkurrens den mest vinnande klubben i Tyskland och närmar sig nu även toppen av europeisk fotboll. Över klubbens välkända emblem kan man se att klubben vunnit Bundesligan mer än 20 gånger. Emblemet har nämligen dekorerats med en stjärna för vart femte mästerskap man spelat hem. Med 23 mästerskap i bagaget så har Bayern hela fyra stjärnor. I nacken står klubbens motto "Mia San Mia", som betyder; vi är dom vi är.

Bayern Münchens klassiska klubbmärke grundas i den bayerska flaggan med ett blåvitt diamantmönster. Detta mönster har även vävts in i tröjan på ett elegant och diskret sätt i den röda bakgrunden. Det ger tröjan en dimension och detaljrikedom som lyfter den annars ganska enkla grunddesignen.

Precis som de flesta lagen i Bundesliga står klubbens namn skrivet högst upp på ryggen mellan axlarna. Vanligtvis är detta platsen som spelarnamnet placeras men i Tyskland står det istället under numret. En annan klassisk detalj på tröjan är klubbens sponsor T-Mobile som sedan 2009 har dekorerat magen på den röda klubbens matchtröjor.

Den nya hemmatröjan är tillverkad med Adidas ClimaCool-teknologi som är extremt bra på att transportera bort svett och fukt från kroppen och hålla spelarna bekväma under hela matchen. Du kan själv känna på materialet under Champions League-finalen den 25 maj. Om du förbeställer tröjan här så levereras den nämligen i tid till årets stora match i Fotbollseuropa.

Bayern München har redan plockat hem det tyska mästerskapet och är nu i final både i tyska cupen och Champions League. Det kan således bli en trippel denna säsong och dessa höga målsättningar tar klubben med sig till nästa säsong. Vad tycker du om klubbens nya hemmatröja? Dela gärna med dig av dina tankar i kommentarsfältet.