Nike och Paris Saint-Germain har avslöjat klubbens nya hemmatröja som kommer användas under nästa säsong. Den skiljer sig en hel del från tidigare och i denna nyhet kan du läsa mer om tröjan som Zlatan och Thiago Silva kommer använda framöver.

Paris Saint-Germains nya matchtröja har fått en rejäl uppdatering utseendemässigt. Tanken bakom designen är att illustrera klubbens stora ambitioner och samtidigt bevara dess historiska värden.

PSG's nya hemmatröja finns nu på lager och du kan köpa PSG matchtröja till lågt pris och med snabb leverans.

Den nya tröjan visar upp klubbens traditionella färger, fast med en helt ny design. Man har valt moderna färglagda block framtill istället för ränderna som vi tidigare vant oss vid från huvudstadsklubben.

Tröjans snitt är klassiskt och kragen är traditionellt rundhalsad. De röda banden kring armsluten är också en schyst detalj som ger liv till tröjan.

Tröjans färgval reflekterar den överlägsenhet som PSG visat på planen denna säsong. Var och en av färgerna representerar klubben på olika sätt.

PSG är en stor klubb, vilket den blå färgen representerar. Samtidigt är både klubben och supportrarna kände för sin passion för fotbollen som symboliseras av den röda färgen. Slutligen avrundas tröjan med en vit färg som representerar respekt.

Precis som vanligt så är tröjan tillverkad med Nikes DriFit-material som transporterar bort svett och fukt från kroppen som gör att du och klubbens spelare håller er bekväma och rätt tempererade under hela matchen.

Nike har de senaste åren lagt stor fokus på miljö och därför tillverkar man matchställen av återvunna PET-flaskor. För tillverkning av ett matchställ så använder Nike 13 stycken flaskor vilket innebär en stor miljöbesparing.

Du kan nu beställa Paris nya matchtröja, både i vuxen och barnstorlek från 539 kr. Du ser vårt utbud av Zlatans matchtröja genom att klicka på länken.

Vi tycker att PSGs nya hemmatröja är en intressant uppdatering till den franska huvudstadsklubbens matchdräkt. Vad tycker du om tröjan? Berätta gärna för oss i boxen här under.