FC Barcelona har alldeles nyss avslöjat klubbens nya hemma- och bortatröjor för kommande säsong. Med djupa rötter i Katalonien så är det ingen överraskning att de katalanska färgerna har legat som inspirationskälla hos Nikes designers.

FC Barcelona hör till den absoluta eliten av europeisk fotboll. Även om man är en global klubb med anhängare över hela världen så håller man stolt på sina Katalanska rötter och traditioner. Barcelona är nämligen huvudstaden i den spanska regionen och många av klubbens spelare är uppväxta där. Bland annat Xavi och Piqué som stolt visar upp Barcelonas nya matchtröjor.

De traditionella röda och blå ränderna gör comeback på den nya hemmatröjan med en modern detalj på ärmen där färgerna smälter samman. Tröjans design är inspirerad av Barcas spelstil som för ett otränat öga ser ganska enkelt ut men som egentligen är väldigt komplext och svårt att utföra.

Den bredare V-halsen är designad i helgult framtill men övergår till randigt rödgult i nacken. Givetvis är detta inslag inspirerat av den katalanska flaggan, Senyera. I nacken av tröjan återfinner vi även klubbens motto Mes Que En Club som på svenska betyder Mer än en klubb.

Bortatröjan är för första gången någonsin designad uteslutande i de katalanska rödgula färgerna. Till skillnad från hemmatröjan så har man valt en rundhalsad krage med en röd kant. Tröjan har samma ränder över kroppen som på ärmarna där de till slut smälter samman på ett snyggt sätt.

I linje med Nikes miljömedvetenhet så klubbens nya Barcelona matchtröja tillverkad av återvunnet polyester som utvinns från PET-flaskor. Tröjan väger endast 150 gram och är därmed 23% lättare än tröjorna från föregående säsong. Trots lägre vikt så är tröjan ändå 20% starkare och har givetvis Nikes DriFIT-teknologi för svettransport och ventilation.

FC Barcelona kommer nästa säsong vara regerande spanska mästare och kommer försöka försvara titeln med de Katalanska färgerna på matchtröjan. Tycker du om Barcelonas nya tröjor? Gillar du hemma eller bortatröjan bäst? Berätta gärna dina åsikter i kommentarsfältet här under.