Sommaren går mot sitt slut, trots några sista varma september-dagar får vi nu acceptera att hösten väntar runt hörnet. Vi tar en titt tillbaka på vad årets sommar gav oss och vad vi kommer att minnas från den. Checka in vårt fotoalbum med utrustning från en väldigt speciell sommar som bland annat innehöll nya lanseringar från giganterna Nike och Adidas.

Den härliga svenska sommaren är på väg att ta slut, kanske borde man ta vara på de sista varma soltimmarna men vi på Unisport tar istället en tillbakablick på vad sommaren hade att erbjuda i fotbollsväg.

Puma lanserade de helt nya Puma Evospeed 1.2 redan innan sommaren officiellt hade börjat. Den 15:e maj fick vi för första gången se denna vackra sko. Med sina blygsamma 185 gram tynger de knappast någon och för dem som inte gillar mikrofiber valde Puma att även tillverka Evospeed 1.2 i mjukt och skönt kalvläder. Skon blev snabbt väldigt populär med sin otroligt stilrena design där man använt sig av klassiskt svart men även gett den en touch av neongult. En kombination som är svår att motstå.

Redan dagen därpå blev vi välsignade med en helt ny skapelse. Adidas var i farten och gav oss den helt nya Adidas Nitrocharge 1.0. En helt fantastisk sko tillägnad lagets motor som genom matchens 90 minuter kämpar och driver på sina lagkamrater. Adidas nyutvecklade Energysling är ett brett gummiband över foten som skall hjälpa att hålla foten på plats i skon och därigenom minska onödig energiförlust vid acceleration och riktningsförändring. Även om tiden går fort så minns vi vårt första möte med Nitrocharge 1.0, ett ögonblick vi sent kommer att glömma.

Det är ingen risk att vi glömmer Nikes nylansering av Nike Hypervenom Phantom. En lansering som enligt många är sommarens största och vi är beredda att hålla med. Precis innan sommaren skulle kicka igång så släppte Nike denna helt nya sko. Med hjälp av spelare som Neymar Jr och Wayne Rooney introducerade man 'A New Breed of Attack'. En sko avsedd för den oförutsägbara attackerande spelaren. Med en ovandel i det fascinerande materialet NikeSkin var det bäddat för succé och eftersom Hypervenom har en något bredare passform än Mercurial Vapor är det en sko som kommer passa många spelare. Vi skickade Joltter för att vara med på Hypervenoms lansering i Rio och han bjöd på underhållande rapporter från sin vistelse där.

Nike nöjde sig inte med att endast lansera Hypervenom. Senare under sommaren gav de oss en modern klassiker i form av Nike Premier. Våra vänner på Nike ville helt enkelt göra denna sommaren till den bästa sommaren någonsin och tillverkade en sko i helt otroligt mjukt läder. Med Nike Premier lanserade Nike en stilren och simpel sko till fotbollsspelaren som värdesätter klassiska läderskor.

För att planer runt om världen inte skulle drunkna i sprudlande och somriga färger så beslutade sig Nike för att hylla klassiska svarta fotbollsskor. Detta blev födseln av den läckra Nike Stealth Pack. De nya Nike Hypervenom fick ny skepnad i form av Svart/Orange precis som Tiempo Legend IV. Både Nike Mercurial Vapor IX och Nike CTR360 Maestri III fick den legendariska färgkombinationen Svart/Vit. Man brukar bli glad för en ny sko, men när Nike lanserade fyra på samma gång så gav de oss ett starkt minne från sommaren.

En del skor har det där lilla extra och det gäller inte minst Adidas F50 Adizero som såg dagens ljus mitt i sommaren. Med Speed of light som slogan slog Adidas huvudet på spiken. Strålande färger hyllade Lionel Messis blixtsnabba fötter och gav oss andra möjligheten att snöra på skorna och drömma oss bort. En väldigt färgrik sko som lyser upp fotbollsplanen på ett alldeles speciellt sätt.

Utan en massa nya matchtröjor från storklubbarna hade det inte varit riktig sommar. Särskilt intressant är det alltid att se klubbarnas bortatröjorna där de vanligtvis tar ut svängarna rejält. Real Madrids matchtröja och Juventus är två lysande exempel på detta. Vem förknippade Real Madrid med blått och Juventus med gult innan denna sommaren? Både "Kungarna från Huvudstaden" och Juventus matchtröja har fått ett nytt utseende och det blir kul att se hur Bale och Ronaldo klär i blått samt om Pirlo och Tevez kan bära gult.

Även om bortatröjorna är intressanta så är det alltid hemmatröjan som är viktigast bland klubbens fans. En ny hemmatröja är en ny möjlighet att klä sig i favoritlagets färger och visa vilken klubb ens hjärta slår för. Om ditt hjärta är blodrött samtidigt som du har en liten djävul gömd i kroppen, då blir du nog inte besviken på Manchester Uniteds matchtröja till den nya säsongen. En stilren tröja i klubbens klassiska röda färg med svarta detaljer. En annan stilren skapelse är Bayern Münchens matchtröja i elegant rött och vitt. Adidas har klätt tyskarna bra inför deras jakt att upprepa förra säsongens bedrifter. En speciell återkomst kräver en speciell tröja och med José Mourinho tillbaka i klubben har Adidas tillverkat Chelseas matchtröja på ett elegant och stilrent sätt till klubbens spelare och fans. Många av Chelsea-supportrarna har även valt att trycka 'Special 1' på tröjan för att visa sin kärlek till José Mourinho.

Sist men absolut inte minst, skorna som vi hade turen att få ha hos oss under några varma sommardagar. De extremt sällsynta och exklusiva Nike Mercurial IX Chrome som endast finns i 15 exemplar världen. Som ni kanske minns arrangerade vi en tävling där vinnaren, Jorma Seabourne, belönades med dessa extremt sällsynta skönheter. Vi hoppas innerligt att skon har det bra hos Jorma, men vi måste erkänna att vi saknar dem en smula.

Sommaren är på väg att ta slut, men det har helt klart varit en sommar värd att minnas. Även om man kanske tycker det är tråkigt att sommaren är över så kan man redan nu börja se fram mot nästa. Med VM i Brasilien och nya spännande lanseringar så är vi säkra på att det kommer att bli en fantastisk tid även nästa år. Vad kommer du ihåg från denna sommaren? Vilken sko tycker du är sommarens största nyhet? Som vanligt vill vi gärna höra dina tankar och åsikter, kommentera gärna i boxen här nedanför eller på Facebook och på Twitter.