Real Madrid vill återigen erövra tronen. Med en ny orange tredjetröja hoppas man nu kunna göra detta. 'Kungaklubbens' nya färg är orange och vi har tagit en närmre titt på den senaste matchtröjan från den spanska huvudstaden.

Det finns få klubbar som har samma historia, tradition och stolthet som Real Madrid. Det är något speciellt att få representera kungaklubben och därför ska även Real Madrids matchtröjor vara speciella. Real Madrid har i samarbete med Adidas lanserat klubbens nya tredjetröja i en elegant orange färg och den är verkligen något unikt.

Tröjan är designad i en fräsch orange färg och den kommer att klä madridspelarna den kommande säsongen. Efter att man vann ligatiteln för två år sedan så hoppas man nu på att kunna återta titeln från rivalerna i Barcelona. Real Madrid med sin nya tränare Carlo Ancelotti är redo för strid och med sin trupp skall han nu inte bara försöka vinna den spanska ligan utan hoppas även kunna vara med och nosa på den åtråvärda Champions League-pokalen.

Vill du klä dig i Real Madrids nya tredjetröja? Då kan du beställa den här med priser från 599 kr.

Även om den nya Real Madrid tröjan inte blir en mästartröja så tycker vi på Unisport att det är en väldigt elegant och stilren tröja. Den fräscha orange färgen ger tröjan ett modernt utseende och den är tillverkad i en enkel design som inte bara passar bra på spelarena utan även på de många miljoner Real Madrid-fans som runtom världen följer kungaklubbens framgångar.

Utöver orange har man även valt att designa tröjan med klassiska svarta detaljer. De tre ikoniska Adidas-linjerna på ärmarna är självklara men har avslutats en bit innan ärmen tar slut för att ge tröjan en lite mer modern design. Den snygga V-kragen är också svart och kombinationen mellan orange och svart gör Real Madrid-tröjan till en modern klassiker som säkerligen kommer bli mycket omtyckt bland klubbens fans.

Först lanserades den klassiskt vita hemmatröjan för kommande säsong, sen kom den blå bortatröjan och nu har man alltså utökat garderoben med en elegant orange nykomling. Med dessa tre tröjor har Real Madrid skapat ett tröjsortiment som utstrålar hunger och vilja att arbeta hårt för nya titlar.

Adidas tillverkat tröjan i sitt sköna ClimaCool-material som genom att leda svett och fukt från kroppen ger dig en behaglig kroppstemperatur. Detta gör att man slipper att bli helt svettig oavsett om man är är mitt uppe i en match på Santiago Bernabeu eller om man sitter hemma i soffan och stressar upp sig under en spännande Champions League-match som lider mot sitt slut.

Du kan köpa kläder från Real Madrid inklusive klubbens nya tredjetröja med priser från 599 kr.

Med den senaste tröjan verkar Real Madrid vara helt redo för den nya säsongen. En säsong där man ska försöka att vinna ligan framför ögonen på FC Barcelona. Vad tycker du om Real Madrids nya tredjetröja? Och hur tror du att duellen mellan Real Madrid och FC Barcelona kommer att sluta? Som vanligt vill vi gärna höra dina tankar och åsikter, kommentera gärna här nedanför eller på Facebook och på Twitter.