Barcelona lanserar i samarbete med Nike en helt ny elegant tredjetröja i svart som ska klä klubbens trogna fans. En tröja som även Barcelona-stjärnorna ska bära i jakten på att vinna ännu fler troféer till sin samling.

Det måste vara ganska fullt i Barcelonas troféskåp. Den katalanska storklubben har de senaste åren varit en maktfaktor i spansk och internationell fotboll och det har blivit många stora triumfer för de segervana Barcelona-spelarna.

Tycker du att den nya tröjan ser bra ut? Då kan du köpa Barcelona kläder här på hemsidan och den nya tredjetröjan kostar från 539 kr.

Barcelona har inte förstärkt våldsamt mycket i sin trupp. Brasilianske Neymar är det enda uppseendeväckande inköpet inför säsongen. Men klädmässigt är katalanerna mer än redo för säsongen med tre stilrena och eleganta tröjor. Senaste tillskottet i garderoben är deras nya tredjetröja. Den är designad i enkelhet och kommer bäras av en klubb som tror på sig själv och sin egen framgång.

Med en oerhörd enkelhet imponerar den nya tredjetröjan på oss. Den ger även klubbens fans en unik möjlighet till att klä sig elegant med klubbmärket. Det är inte första gången Barcelona har en svart tröja, så sent som säsongen 2011/12 var klubbens bortatröja svart. Därför är det nog ett kärt återseende med denna nya tredjetröja.

Det är de små detaljerna i fotbollen som utgör skillnaden på att bara vara bra eller genial. Detsamma gäller när man ska designa en fotbollströja. Oavsett om det är ett inlägg som ska slåss eller en tredjetröja som ska skapas, så har Barcelona onekligen ett öga för detaljer. På insidan av kragen hittar man färgerna från Senyera som är den katalanska flaggans namn.

De katalanska färgerna är något som Barcelona är mycket stolta över. I år är deras bortatröja helt i gult och rött och på tredjetröjan har man gjort plats för färgerna i kragen och på ärmarna. Därmed råder det inget tvivel om vilken region i Spanien Barcelona kommer från.

I Barcelonas legendariska klubbmärke återfinner man även där de katalanska färgerna. Klubbmärket är broderat på tröjan och det framstår stort och vackert på bröstet. Ett klubbmärke som man stolt kan visa efter en seger från Messi och de andra stjärnorna.

Vill du klä dig i Barcelonas nya tredjetröja? Då kan du se mer av vårt sortiment med Barcelona tröjor här på Unisportstore.se.

Barcelona har Qatar Airways som sponsor på magen men de har även gjort plats för välgörenhet. Barcelona har valt att trycka Unicef's logo på ryggslutet och man visar på så sätt att man utöver ett stort fotbollshjärta har empati.

Tröjan är designad och tillverkad i Nikes teknologiskt avancerade material Dri-Fit. Ett material som är designat för att hålla kroppstemperaturen likvärdig under hela matchen. Detta lyckas man göra eftersom materialet leder svett och fukt från kroppen och man kan således vara säker på att inte överhettas oavsett om man står på läktaren i den spanska värmen eller om man själv är på planen och spelar.

Med den nya tredjetröjan måste man säga att FC Barcelona verkligen lyckats. Den katalanska storklubben är nu helt redo för en säsong med nya titlar. Man ska inte bara lyckas hålla undan Real Madrid från att vinna La Primera Division utan man ska även utmana de regerande Champions League-mästarna Bayern München om världens mest eftertraktade klubblagspokal. Vill du se mer av tröjorna som Barcelona ska använda i sin jakt på succé så har vi samlat all information och mängder av bilder på Barcelonas tröjor i vår klubbshop som du hittar här:

barcelona, fc barcelona, fcb, nike, lionel messi, dani alves, xavi, iniesta, unisport, unisportstore

Barcelonas tredjetröja är verkligen enkel och elegant i svart och det är ett riktigt snygg tillskott i Barcelonas garderob. Vad tycker du om den nya tredjetröjan? Tror du att Barcelona kommer att vinna några titlar denna säsongen? Som vanligt vill vi gärna höra dina tankar och åsikter. Kommentera gärna här nedanför.