Så har det äntligen blivit dags. Det är den tolfte i tolfte vilket betyder att Nike lanserar de nya och förbättrade Nike Tiempo Legend V. Vi har redan packat upp vårt paket och kikat närmre på de nya klassikerna så häng med!

Den som väntar på något gott väntar aldrig för länge och vi har väntat med spänning de senaste dagarna. Därför är det med glädje vi äntligen kan presentera de nya Nike Tiempo Legend V.

Den klassiska läderskon Nike Tiempo är inne på sin femte generation och den har blivit förbättrad in i minsta detalj. I två och ett halvt år har Nike arbetet för att göra Tiempo ännu bättre och nu får vi se resultatet från det hårda jobbet.

De nya Nike Tiempo Legend V har redan landat på vårt lager och du kan beställa ditt eget exemplar här - pris 1619 kr

Nike har fokuserat stenhårt på att förena en fantastisk touch på bollen med en låg vikt och med de nya Nike Tiempo Legend V har man verkligen kommit i mål. Läderskor blir ofta tunga när de blir blöta men det har Nike haft i åtanke, något som vi återkommer till längre ner i artikeln.

Vi börjar med komfort och touch som är det grundläggande i Nike Tiempo Legend V. Dessa kvalitéer har återigen förbättrats på de nya skorna och på den främre delen av skon finner man ett otroligt mjukt känguruläder som ger en naturlig bolltouch och passform.

De nya Nike Tiempo Legend V lanseras självklart med Nikes välkända ACC-teknologi. Det är en teknologi som är utvecklad för att ge den bästa möjliga touchen på bollen oavsett väderförhållande.

När regnet faller från himlen är det viktigt att skon inte absorberar vatten och gör den tung. Därför har Nike adderat sin avancerade Hypershield-teknologi i ovandelen. Hypershield är utvecklat för att avvisa vatten vilket gör att Nike kan erbjuda en lädersko med fördelar som man tidigare bara fick från mikrofiber.

De nya Nike Tiempo Legend V har redan landat på vårt lager och du kan beställa ditt eget exemplar här - pris 1619 kr.

Det kan vara svårt att förklara teknologin, men vi ska försöka så gott det går. Ovandelen består av tre lager. Först det vattentäta och tunna kängurulädret, därefter ett bikupeformat meshlager som strävar efter att snabbt torka upp vattnet som tränger in i skon, och innerst sitter en ultratunn yta av ett vävt material vid namn Tricot som ger ovandelen stabilitet och hållbarhet. Tillsammans utgör dessa tre lager teknologin som Nike kallar Hypershield.

Den revolutionerande ovandelen med Hypershield har sänkt skons vattenintag markant. Den femte generationen av Nike Tiempo Legend absorberar hela 73% mindre än vad Nike Tiempo Legend IV gjorde. Materialet torkar 24% snabbare och ovandelen är totalt sett 88% starkare än på föregångaren. Det är med andra ord en märkbar teknologisk förändring och ett stort framsteg för Nike legendariska fotbollsskor.

De nya Nike Tiempo Legend V har redan landat på vårt lager och du kan beställa ditt eget exemplar här - pris 1619 kr.

Komforten är som vanligt en av de viktigaste egenskaperna när det gäller en Nike Tiempo och på den främre delen av skon har man tillfört fler sömmar. Det gör att lädret förblir mjukt utan att det töjer sig och tappar sin form. Således får skon en långvarig komfort i högsta klass.

Sulan är tillverkad av TPU och den är utvecklad för att vara flexibel och rörlig. Nike har hämtat inspiration från sina Nike Free löparskor som följer fotens naturliga rörelser. Om en löparsko kan följa kroppens mönster, så borde väl även en fotbollssko kunna göra det? Nike Tiempo Legend V tar med andra ord komforten till en helt ny nivå.

De nya Nike Tiempo Legend V har redan landat på vårt lager och du kan beställa ditt eget exemplar här - pris 1619 kr.

När det gäller dobbsystemet så har Nike valt att blanda runda och avlånga dobbar. De runda dobbarna ger bättre rotationsförmåga samt jämnare tryckfördelning medan de avlånga dobbarna bidrar till bättre stabilitet. Dobbarna är generellt sett något bredare vilket ger ökat grepp i gräsunderlaget.

Men Nike Tiempo Legend V har Nike lyckats att skriva ett nytt spännande kapitel i företagets legendariska sagobok. Skon väger endast 245 gram vilket är otroligt lite för en lädersko och det har man lyckats uppnå utan att låta det gå ut över komforten.

De nya Nike Tiempo Legend V är här och vi kommer under de kommande dagarna att kika ännu närmre på skon. Vad tycker du om de nya Nike Tiempo Legend V? Är du imponerad över de framsteg som Nike lyckats göra? Kommentera gärna här nedanför eller på Facebook eller kanske på Twitter?