Ryktena har florerat under en längre tid och i förrgår blev det äntligen officiellt: Manchester United värvar Juan Mata. Igår blev spanjoren presenterad av klubben och det blev även offentliggjort att han kommer att spela med nummer 8 på ryggen.

Det är utan tvekan januari-fönstrets största transfer hittills. Juan Mata byter blått mot rött, huvudstaden mot arbetarstaden, och Chelsea mot Manchester United. Vi har varit blixtsnabba och redan hunnit trycka en Manchester United-tröja med Mata och hans nya nummer, 8.

Det ska bli riktigt spännande att se om Mata är den frälsare som många i den röda delen av Manchester suktar efter. Det råder iallafall inga som helst tvivel om att förväntningarna på den spanska landslagsspelaren är skyhöga. Men kikar man närmre på Juan Matas meritlista så kan man se att förväntningarna är befogade.

Du kan redan nu skaffa dig en egen MATA 8-tröja här - pris 939 kr.

De regerande engelska mästarna har fått en spelare som vunnit i princip allt som går att vinna. EM och VM har han vunnit med det spanska landslaget, Champions League och Europa League vann han med sin gamla klubb Chelsea och det är bara en Premier League-titel som saknas för att göra listan komplett. Kanske kommer han kunna bocka av det i sin nya klubb Manchester United?

Manchester United fick hasa fram sin stora plånbok för att kunna ro Mata-affären i hamn. I medierna pratas det om belopp i trakten kring £37 miljoner (ca 385 miljoner SEK). Det gör Mata till klubbens dyraste inköp någonsin.

Hos de engelska mästarna kommer Juan Mata att dra den röda tröjan över huvudet, precis som han är van vid att göra med det spanska landslaget. Årets upplaga av Manchester Uniteds hemmatröja har referenser till klubbens historia som en traditionell arbetarklubb.

På kragens insida finner man det karaktäristiska Gingham-mönstret. Det är en klassisk textil-design som härstammar från 1800-talet då Manchester var bland de första och största städerna inom textilindustrin. En elegant och stilig hyllning till hemstaden.

Manchester Uniteds hemmatröja är självklart tillverkad i DriFit-materialet som säkerställer att fukt och svett transporteras bort från kroppen och ut till tröjans yttersta skikt, där det torkar snabbare. På detta sätt hålls atleten torr vilket gör en stor skillnad för komforten.

I linje med Nikes miljömedvetna profil är Uniteds nya tröja tillverkad av återvunnen polyester som utvinns från plastflaskor. Tröjan väger endast 150 gram och har utformats med en strömlinjeformad passform som sitter nära kroppen för att optimera komforten. Detta är tecken på Nikes hängivenhet till bra hantverk, design och stil vilket förbättrar spelarnas prestationer.

Du kan redan nu skaffa dig din egen MATA 8-tröja här - pris 939 kr.

Det kommer bli väldigt intressant att se om Mata kan hitta sin plats i Manchester United. Vad tror du? Blir Juan Mata en succé för The Red Devils? Kommentera gärna i boxen här nedanför eller på Twitter och Facebook.