Spurs går klassiskt | Ny tröja för Tottenham från Nike

18.07.2019

Skrivet av André Nilsson

Tottenham-supportrarna har fått vänta tålmodigt. Men nu är väntan över när Nike presenterar både nya hemma- och bortatröjan för Spurs. De är både väldigt stiliga och klassiska.

Resultaten för Tottenham har bara blivit bättre och bättre de senaste åren. Att sluta på en topp 4 plats de senaste åren, före rivaler som Arsenal, Chelsea och Manchester United, har verkligen gjort fansen glada. Förra året tog även sig laget hela vägen till Champions League-final där de förlorade mot Liverpool.

Denna förlust var en bitter men stolt stund för Spurs. Klubben har haft problem till skillnad från sina konkurrenter de senaste årtionden. Men Champions League-finalen kan vara början på något nytt och stort inom klubbens historia. Och nu är de redo med en ny tröja på toppen av allt!

Nike och Tottenham har varit partners sedan sommaren 2017, och som alltid är hemmatröjan vit och blå. Men jämfört med förra säsongen, som hade en blå färg längst ner på tröjan för att matcha shortsen, är den här designen mer simpel. Bortatröjan har hämtat väldigt mycket inspiration från tröjan från 1980. Låt oss ta en titt på de nya tröjorna:

Fortsättning nedanför.

V börjar med hemmatröjan som är en klassisk men stilren vit tröja. Den har en V-krage i den typiska blåa färgen. Den blåa färgen går också att se på armarna. Tröjan har en fin design med små meshpaneler på framsidan. Den har även den nya stora Spurs-loggan och Nike-märket på bröstet - och såklart sponsorn AIA i röd färg som vi är vana vid.

Bortatröjan har fått en mer retrostil. Inspirationen kommer från klubbens tröja som användes 1985. Tröjan hade tunnar ränder längst bröstet som Nike tagit och applicerat på den nya bortatröjan. Ränderna är lite tjockare, nästan som block som är en referens till det förflutna. De har fått en nästan lilablå färg. Bortatröjan har också en stor klubblogga, Nike-märke och AIA-logga - som är helt vita. Vi är säkra på att denna tröja kommer vara väldigt populär bland supportrarna.

Stället kommer också med blåa shorts och vita strumpor för hemmamatcherna, och ett helt blått ställ på bortamatcherna.

Tröjorna finns tillgängliga idag på Unisport. Skaffa en tröja och visa ditt stöd!