Ny tredjetröja för Manchester United | The Red Devils går svart!

16.08.2019

Skrivet av André Nilsson

Manchester United och adidas har lanserat en ny tredjetröja för laget. Den är simpel men fortfarande fantastisk med fina detaljer. Vi tittar närmare på tröjan nedanför.

Red Devils har lanserat både sin hemma- och bortatröja i sommar. Hemmatröjan hyllar klubbens historia och CL-vinsten från 1999, medan bortatröjan är en hyllning till staden Manchester, som är känd för sin mosaik i området.

Nu är det dags för tredjetröjan - som är en hyllning till FA-cupen och klubbens historia i den turneringen. Vi berättar mer nedanför.

För 110 år sedan, år 1909, vann Manchester United FA-cupen mot Bristol City med 1-0. Matchen spelades i London och det var mer än 70'000 på arenan. De såg United vinna den första FA-cupen någonsin. Laget bar en tröja som senare skulle bli ikonisk. Den hade en en röd Lancashire ros som nu är en del av tredjetröjan.

Så låt oss ta en titt på den nya tröjan. Den har fått en svar bas där adidas-märket och Manchester United-loggan fått en röd färg. De klassiska adidas-ränderna är fått en lite mörkare grå färg för att hålla designen simpel. Men när man kollar närmare på tröjan kan man se en del detaljer.

Precis som tröjan från 1909, kommer den också med Lancashire-rosen. Den går att se både på framsidan och baksidan av tröjan. Det häftiga är att varje ros är unik. Ett enkelt sätt att hylla historien om klubben som startade i Newton Heath i Manchester och nu har blivit en av världens största klubbar.

Ros-temat är en stor del av Manchester United den här säsongen. Och den här tröjan lanserades efter adidas lanserade klubbens egna Ultra Boost sneaker som har en svart färg med röd ros.

Vi är väldigt exalterade över den här tredjetröjan. Det kommer vara kul att se Pogba, Rashford och alla andra spela med den här tröjan.

Om du vill visa ditt stöd för klubben kan du skaffa tröjan här idag.