PUMA & Man City firar klubbens 125-årsjubileum | En speciell tröja för fansen

29.08.2019

Skrivet av André Nilsson

Vi har redan sett den här tröjan i action under en match den här säsongen. Och efter många frågor från supportrarna om tröjan har vi äntligen lite fina nyheter - tröjan är här!

Manchester City grundades 1884 i Gorton-området i Manchester. De gick snabbt upp till högstaligan i England 1899 och år 1904 vann de sin första FA Cup-titel - detta var den första stora titeln som vanns av en klubb från Manchester. Den första ligatiteln kom år 1937.

Sedan dess har det varit upp och ner för klubben från den blåa delen av staden. En lång period utan troféer följdes upp av några titlar här och där - en andra ligavinst 1968 och tre segrar i FA Cupen. Och sedan såklart vinsten i UEFA Cupvinnarcupen 1970 som är en stor del av klubbens historia.

Men efter det gick det sämre för klubben och man åkte ur högstaligan 2 gånger på 80-talet och sedan igen 1996. Efter detta nådde klubben botten när man åkte ner i tredje divisionen av det engelska ligasystemet. Men efter att de kämpat sig tillbaka till Premier League 2002 har klubben aldrig tittat tillbaka.

Klubben fick en ny ägare 2008 och det förändrade klubbstatusen för alltid. Från att vara lillebror till de stora klubbarna så kunde nu klubben vara en konstant ligautmanare - där de även vunnit fyra av de senaste åtta mästerskapen. För att fira klubben 125 års jubileum har PUMA lanserat en speciell tröja för supportrarna. Låt oss kolla in den här:

Fortsättning nedanför.

Tröjan har såklart fått en ljusblå färg i ett klassiskt utseende. Den har inte någon stor PUMA-logga utan kommer istället med texten "125 år" under klubbloggan, som vi sett på de vanliga tröjorna som PUMA lanserat i sommar. Kragen och armarna har fått en simpel vit färg.

På baksidan av tröjan i nacken kan man se skeppet från klubbloggan och texten 1894, medan insidan har en speciell lapp för att den ska kännas speciell och limiterad.

TTröjan kompletteras med vita shorts och mörkblåa strumpor - precis som förr!

Om du inte tror att detta gör tröjan tillräckligt speciell så lyssna på detta - det kommer endast finnas 1894 autentiska tröjor tillgängliga världen över. Detta nummer hyllar året då klubben bildades. Det kommer även en replica-version som inte kommer vara limiterad.

Vi tycker att tröjan är ett fint sätt att hedra klubben på och det kommer vara kul att se tröjan användas av supportrarna på arenan och gatorna. Du kan handla tröjan exklusivt på Unisport från och med idag!

Du kan visa ditt stöd för klubben och handla tröjan här.