Puma evoPOWER har redan blivit en stor succé. Spelare som Balotelli, Reus och Fabregars väljer att spela med den nya powerskon från Puma och när man väl testar skon så förstår man varför. Puma har nu offentliggjort ytterligare en färgutgåva av den populära skon. Vi har kikat närmre på Puma evoPOWER Navy/Orange/Vit.

Inför lanseringen var det många hemligheter och dolda versioner av Puma evoPOWER. Men när skon äntligen lanserades så kunde vi se en skarp orange skapelse. Nu välkomnar vi en ny elegant och lite mer diskret färgutgåva i Navy/Orange/Vit.

Den nya färgutgåvan av Puma evoPOWER finns redan på vårt lager och du kan beställa den här - pris 1599 kr.

Skon har nu fått ytterligare en färg som passar konceptet bakom evoPOWER. Den kan verka lugn och förutsägbar, men den marinblå färgen med orange detaljer skapar det oväntade och explosiva. Vi är säkra på att denna färgkombination av Pumas senaste sko kommer bli varmt välkomnad.

Hur tillför man mer energi och kraft till sitt skott? Det frågade Puma sig själva och kom fram till att den mest kraftfulla sparken uppnås barfota. Eftersom det inte är tillåtet att spela barfota, samt att det förmodligen hade gjort väldigt ont, så var man tvungen att komma på ett koncept som möjliggjorde barfotafördelen med skor på fötterna.

Saken är nämligen den att foten friger mest energi när den är mer flexibel än vad de flesta fotbollsskor tillåter. En sula som är för hård, tillsammans med en stel ovandel, hindrar foten från att sträckas fullt ut. Således är det inte möjligt att få ut maximal kraftproduktion till skottet. Det var därför viktigt för Puma att tillverka en sko med full flexibilitet som låter foten att sträckas ut ordentligt.

Den nya färgutgåvan av Puma evoPOWER finns redan på vårt lager och du kan beställa den här - pris 1599 kr.

Denna tankegången är ganska ny och revolutionerande. Tidigare har man resonerat att skon inte ska kunna böja sig bakåt, för att på så sätt minimera energiförlusten. Men efter Pumas research visar det sig att framfoten ska kunna böja sig så mycket som möjligt, medan mellanfoten ska hållas stabil för att ge optimal kraft till skottet.

Den största utmaningen med Puma evoPOWER var därför att överföra tankegången till den nya fotbollsskon. Ovandelen är tillverkad i det japanska mikrofibermaterialet AdapLite som är mjukt och tillverkat för att för att följa fotens naturliga form. Det sträcker sig med foten så att man kan röra sig naturligt samtidigt som man står stabilt i sidled.

Den tunna, mjuka och flexibla ovandelen har varit en av de viktigaste ingredienserna vid utvecklingen av Puma evoPOWER. Materialet är endast 1 mm tjockt och klätt med ett 0.6 mm tjockt material på insidan. Anledningen till att man valt så tunna material är för att ge en precis touch och en så barfotaliknande känsla som möjligt.

När man skapar en powersko så är det inte bara kraft som behövs, man behöver även precision. Därför har Puma utvecklat sitt nya AccuFoam som är små kuddar under ovandelen. Kuddarna ska ge en större och renare träffyta, vilket i sin tur förhöjer precisionen.

För att hålla ovandelen på plats så har Puma valt att använda Everfitcage-EXT som vi tidigare kunnat se på Puma evoSPEED. Det sitter på skons yttersida och ska ge stabilitet och komfort genom att hålla skons ovandel på plats och säkra att den sitter tätt mot foten.

Att Puma valt att fokusera på rörelsefrihet märker man på flera detaljer. Hälen är till exempel tillverkad av en mjuk kudde med skum som trycks ihop när foten rör sig och som samtidigt erbjuder så mycket avlastning till hälsenan som möjligt.

Den nya färgutgåvan av Puma evoPOWER finns redan på vårt lager och du kan beställa den här - pris 1599 kr.

Puma har även gjort plats för komfort i skon. Vid tungan finner man Memory Foam som skyddar foten mot irriterande skosnöre när man knyter åt den ordentligt. En intressant detalj som lär bli uppskattad.

Sulan är uppbyggd kring Pumas nyutvecklade Gradual Stability Frame. Tanken är att stabiliteten ska vara gradvis så att den är störst kring den bakre delen av foten medan framfoten är något mer rörlig och böjbar. På så sätt kan foten röra sig så naturligt som möjligt och därmed producera maximalt med kraft i skottögonblicket. Puma har med andra ord lyckats skapa den stabilitet som man behöver, samtidigt som foten i princip kan röra sig fritt.

Dobbsystemet är tillverkat med en blandning av runda och avlånga dobbar för som stödjer kombinationen mellan stabilitet och rörelsefrihet. De runda dobbarna under den främre delen av skon gör att du lättare kan röra dig på mindre ytor medan de avlånga dobbarna säkrar stabilitet och fäste.

En fantastisk fotbollssko i en snygg färgutgåva. Det kan bara bli succé. Vad tycker du om evoPOWER? Gillar du den nya färgen? Kommentera gärna i boxen här nedanför eller på Twitter och Facebook.