Historien om Nike CTR360 Maestri III har nått sitt sista kapitel. Med nya Nike Magista Obra väntandes runt hörnet är det dags att ta farväl av en av Nikes mest omtyckta kollektioner. Detta gör man på bästa möjliga symboliska vis genom att släcka ljuset och låta skon ta ett sista farväl innan Magista tar över. Mittfältskontrollanten tackar för sig med en begränsad upplaga av CTR360 "Lights Out".

Det var under en höstdag 2009 Nike presenterade sin nyaste modell, Nike CTR360 Maestri. En fotbollssko som var utvecklad för att tillgodose den kontrollerande mittfältarens behov och önskemål. Nu är det dock dags att avsluta en drygt fyra år lång historia som med stor kärlek gått rakt in i hjärtat hos många fotbollsspelare världen över.

Denis Dekovic, Design Chef på Nike Football erkänner spelarnas kärlek till kontrollskon men understryker även behovet att följa med i utvecklingen: "Spelet har ändrat sig och det har fått oss att tänka i nya banor och skapa nya innovativa produkter till våra spelare. Det betyder i detta fallet att vi, tyvärr, måste ta farväl av CTR360. Men vi vet att skon var väldigt omtyckt och ville därför avsluta kollektionen med flaggan i topp".

Vill du också ta farväl av den omtyckta skon Nike CTR360 Maestri III? Då kan du beställa "Lights Out"-utgåvan här - pris 2099 kr.

Den sista utgåvan av Nike CTR360 Maestri III kommer i en begränsad upplaga och varje enskilt par kommer ha ett unikt serienummer. Designen är enkel men ack så snygg. Skon kommer i en blackoutad utgåva med endast CTR360-texten på sulan och Nike-märket inuti skon i guld. Designen är ett symboliskt sätt att ta farväl på och även ett försök på att möta många spelares önskemål om en helsvart fotbollssko.

"Vi vet att våra spelare älskar svarta fotbollsskor lika mycket som de älskar att uttrycka sig själva med färger. Vi gillade tanken om att släcka ljuset för CTR360 och tyckte att en blackoutad version skulle vara ett fint sätt att ta farväl på.", säger Denis Dekovic.

Det finns självklart ingen anledning att ändra på skons teknologier när det är den sista modellen som ska ut. Ovandelen är således fortfarande tillverkad i det syntetiska, läderliknande meterialet KangaLite 2.0. Sedan den första Maestrin lanserades 2009 har KangaLite varit en del av skon och Nikes syntetiska lädermaterial har blivit känt för sin komfortabla passform och naturliga känsla med bollen.

Skon ovandel har även Nikes ACC-teknologi som ger likvärdigt grepp på bollen oavsett väderförhållande. Något som är viktigt för en mittfältsgeneral som ständigt ska kunna kontrollera bollen. För att underlätta det ytterligare har Nike även gett sin CTR360-sko en 3D kontrollzon som består av åtta gummilameller på fotens insida. Tanken bakom dessa är att de ska skapa en jämn träffyta som ger bättre precision vid skott och passningar.

Det är med stort vemod vi presenterar den sista skon i Nikes CTR360-kollektion. Skon har varit älskad hos många spelare och det är aldrig kul att tvingas ta farväl till något man tycker om. Med tanke på vad som kommer att ta över så kan man dock inte låta bli att längta. Men innan vi blickar framåt mot Magista så vill vi alltså ge CTR360 Maestri "Lights Out" ett ordentligt avsked.

Vill du också ta farväl av den omtyckta skon Nike CTR360 Maestri III? Då kan du beställa "Lights Out"-utgåvan här - pris 2099 kr.

Nike hade inte kunnat ge CTR360 ett mer värdigt avslut på tillvaron än vad de gjort med "Lights Out"-versionen. Vilken av alla CTR360-skor har varit din favorit under dessa fyra åren? Har du några sista ord du vill säga till Nikes mittfältsgeneral? Då är du välkommen att lämna en kommentar i boxen här nedanför.