25 fantastiska jubileumserbjudanden ❯

Unisport är ny Retail Partner till LB07

10.12.2019

Skrivet av Erik Thuestad

Vid årsskiftet 2019-2020 går Unisport in som ny officiell Retail Partner till LB07:s herr- och damlag samt hela ungdomsakademin. Avtalet sträcker sig över en period på flera år.

Vi på Unisport är mycket stolta över att kunna presentera att vi är ny officiell Retail Partner till LB07, en av Sveriges största fotbollsföreningar. Det nya samarbetet träder i kraft den 1 januari 2020 och LB07:s nya match- och träningskläder från Select kommer att presenteras på Unisportstore.se inom kort. Föreningens klädkollektion kommer vara tillgänglig online hos Sveriges största fotbollsbutik, där medlemmar och supportrar enkelt kan beställa hem det som önskas.

David Wernersson, klubbchef i LB07

  • - Vi är väldigt glada över att få in en partner i Unisport – det är en milstolpe för LB07. Unisport är en innovativ och stor aktör på den internationella marknaden. Vi har haft många konstruktiva diskussioner och är övertygade om att ett partnerskap kommer utveckla både LB07 och Unisport. Samarbetet är helt i linje med LB07:s vision och plan och vi ser fram emot att få komma igång.

Michael Burk, vd på Unisport

  • - Vi är exalterade över att starta ett nytt kapitel på vår resa och bli LB07:s officiella Retail Partner. LB07 är en speciell klubb med fantastiska förutsättningar, kanske främst när det kommer till klubbens stora ungdomsverksamhet. Unisports roll i samarbetet handlar om att inspirera, utveckla och stödja alla klubbmedlemmar, i kombination med en satsning på klubbens representationslag. Vi tycker att det ska bli väldigt roligt att vara en del av klubbens framtid.

Om LB07
LB07, IF Limhamn Bunkeflo, är Skånes största fotbollsförening och en av de större föreningarna i Sverige. LB07 har på ett unikt sätt i Sverige kunnat kombinera breddverksamhet med elitverksamhet och är den enda föreningen utanför Stockholm som finns representerade i de nationella serierna för ungdomslagen. Utöver det har LB07 ett damlag på elitnivå och ett herrlag på väg uppåt i seriesystemet – men framförallt en väldigt stor ungdomsverksamhet med över 1 400 aktiva barn och ungdomar och cirka 200 ledare.

Om Unisport
Unisport är Nordens ledande fotbollsbutik och har försett fotbollsspelare och supportrar med produkter i världsklass i snart 25 år. Unisport är också en global mediekanal för fotboll med över fyra miljoner följare i sociala medier. Förutom Unisportstore.se i Sverige finns lokala nätbutiker i Danmark, Norge, Finland, Nederländerna, Tyskland, Frankrike och Österrike samt flaggskeppsbutiker i Köpenhamn och Paris.