För två år sedan tog Warrior Sports över tillverkningen av Liverpools matchkläder. Det innebar att man tog över ansvaret för en av Englands mest traditionsrika klubbar. Med enorma förväntningar från både klubben, fansen och spelarna så var det en svår uppgift. Men Warrior verkar ha träffat rätt med nästa säsongs matchtröjor som väcker gamla goda minnen till liv.

Liverpool är för tillfället i en fantastisk form och klubben närmar sig den ligatitel man suktat efter i årtionden. Senast man vann ligan var säsongen 1989/90 och då hette det inte ens Premier League utan The Football League First Division. I samband med Liverpools titelrace så har Warrior presenterat klubbens matchtröja till nästa säsong. Tröjan har hämtat inspiration från lagets storhetstid under 60-talet.

Du kan redan nu förbeställa Liverpools matchtröja säsongen 2014/15 här - pris för vuxenstorlek ligger på 584 kr.

På den tiden var det Bill Shankly som ledde laget. Han kom till Liverpool 1959 och förde upp laget till högstaligan och lyckades lägga beslag på klubbens första FA Cup-titel. Om man inte tycker att Liverpools nya matchtröjor är något speciellt, så bör man eventuellt tänka om. Tröjorna bär nämligen på väldigt mycket historia och tradition.

Den nya hemmatröjan skiljer sig från mängden när det gäller designen. Det syns kanske inte direkt. men om man tittar riktigt noga så ser man att Warrior använt vävtekniken, Jacquard. Det är en mönstervävning som är över hundra år gammal och ger tröjan ett dynamiskt utseende.

Under mitten av 60-talet fick Liverpool för första gången ett helrött matchställ som Warrior håller fast vid. Innan dess hade de spelat med vita shorts och ibland även vita strumpor. Målvaktströjan kommer i en skarp lila kulör som man för första gången kunde se på David James tillbaka i 1994.

När designteamet på Warrior skulle skapa Liverpools nya hemmaställ gjorde man det i ett nära samarbete med folk som varit och är involverade i klubben. Liverpools manager Brendan Rodgers säger bland annat : "60-talet var en speciell tid för klubben... att spelarna nu får spela i en tröja som hämtat inspiration från en så speciell tidsperiod kan fungera som en påminnelse och göra dem medvetna om att vi återigen kan nå samma framgångar med Liverpool FC."

Som sagt så har Warrior tillverkat Liverpools matchtröjor sedan 2012. Utöver match- och träningskläder så ser Warrior även till att Liverpools mittback Kolo Touré har ordentliga fotbollsskor på fötterna. Han spelar för tillfället med Warrior Skreamer S-Lite som är en av tre skor i Warrior Sports kollektion.

I skrivande stund befinner sig Liverpool i toppen av Premier League och det börjar mer och mer likna ett lag som har vad som krävs för att ro hem guldet. Med fyra omgångar kvar har Liverpool ödet i sina egna händer och det kommer med största sannolikhet bli en enormt spännande avslutning av säsongen.

Du kan redan nu förbeställa Liverpools matchtröja säsongen 2014/15 här - pris för vuxenstorlek ligger på 584 kr.

Liverpools nya hemmaställ är kanske inte ett av de mer unika ställen som "The Reds" spelat med. Men historien och symboliken bakom tröjan gör att spelarna kommer kunna bära den med stolthet. Vad tycker du om Liverpools nya matchställ? Dela gärna med dig av dina åsikter genom att kommentera i boxen här nedanför.