Warrior Football och Liverpool presenterade igår klubbens nya bortatröja som efter många år av vitt och svart nu återgår till gult. Vi har kikat närmre på Liverpools nya bortatröja så häng på!

När Warrior Sports tog över som tröjsponsor för Liverpool tog de omgående tillbaka en del klassiska detaljer till de nya tröjorna. Med Liverpools nya bortatröja har man återigen kikat i historieböckerna, den är nämligen gul och röd. Just dessa färger var populära under 70-talet fram till mitten av 80-talet och sedan under två blixtvisiter 1997 och 2006.

Beställ din nya gula Liverpool tröja redan nu - pris 584 kr.

Nu är den gula bortatröjan tillbaka på Merseyside igen och Gerrard, Sturridge, Suarez och de andra spelarna i Liverpool kommer alltså klä sig i gult när de åker på bortamatcher och möter rödklädda lag både i Premier League och Champions League.

Själva designen är dock ganska enkel med den gula färgen som grund. Warrior har dock dekorerat tröjan med en del röda detaljer och det går att dra vissa paralleller till Liverpools bortatröja från 2012/2013 som då vart svart/grå.

Precis som på de andra Liverpool-tröjorna från Warrior så är klubbmärket enkelt och stilrent med endast den ikoniska Liverbird samt klubbens initialer, precis som det var på tröjorna mellan 1979 och 1986. Warrior har även bevarat det broderade talet 96 med facklorna bredvid i nacken för att hedra och minnas offren från den tragiska olyckan på Hillsborough 1989.

Warrior är stolta över Liverpools nya bortatröja och Richard Wright, chef på Warrior Football säger; "Tröjans centrala tema hyllar Liverpools unika och framgångsrika historia samtidigt som den är stilfull och iögonfallande. Många Liverpool-supportrar minns Dalglish i den klassiska gula tröjan med armarna i vädret och lagkamraten Sammy Lee hängandes runt nacken. Det är ett viktigt ögonblick i klubbens historia".

Även Liverpools manager, Brendan Rodgers, delar med sig av sina åsikter om tröjan. "Vi skapar en ny era för klubben, men minns samtidigt klubbens fantastiska historia. Det har funnits många speciella ögonblick med den gula tröjan tidigare, bland annat FA Cup-Finalen 2001. Det här är en fotbollströja som både fans och spelare kommer uppskatta".

I vår Liverpool shop hittar du allt som behövs för att visa kärlek till din klubb.

Liverpool har äntligen lyckats hitta den form som gjorde klubben till en av Englands allra största under 70- och 80-talet. Med en andraplats i årets upplaga av Premier League är Liverpool hungrigare än någonsin och kommer ge allt för att kunna ta sin 19:e ligatitel nästa säsong. Vad tycker du om deras nya bortatröja? Kommentera gärna i boxen här nedanför.