AS Monaco är en klubb med höga ambitioner. Man vill inte bara ta över Frankrike utan hela Europa. För att visa att man är här för att stanna har AS Monaco ingått ett samarbete med Nike som kommer att stå för klubbens kläder fram till 2019. Nike slösar inte med tiden och har redan presenterat Monacos nya matchtröja för nästa säsong.

Klubben från furstendömet grundades år 1924 som AS Monaco FC. Det var dock först 1961 klubben uppmärksammades på den franska fotbollsscenen. 1961 var nämligen året då AS Monaco van den franska ligan för första gången. Men det var även året man för första gången spelade med den karaktäristiska röd/vita diagonala designen på sina matchtröjor.

Nike är den nya sponsorn och du kan köpa din Monaco tröja hos oss! - pris 719 kr.

Det är just detta årtal som Nike inspirerats av när de fick ansvaret att designa Monacos nya fotbollströjor. Tröjan hyllar på många sätt den designen som startade klubbens framgångsrika era. Nike har således gått tillbaka till vita ärmar och låter den diagonala designen pryda själva kroppen.

Samtidigt som Nike hyllar det ärofyllda 60-talet inleder man även samarbetet med nya visioner. AS Monaco är nämligen inte klubb som bara nöjer sig med dåtidens triumfer, det är en klubb som har ambitioner att nå tillbaka till den absoluta toppen och därför har Nike även omdesignat Monacos klubbmärke. Det nya klubbmärket utstrålar just de ambitioner och den identitet som klubben gör anspråk på.

Grunderna i klubbmärket är samma som tidigare med röd/vita ränder och kronan ovanpå skölden. Färgerna är dock uppfräschade för att ge ett mer livligt och modernt utseende. De tidigare initialerna ASM FC har även ersatts med texten AS Monaco FC.

Med övergången till Nike får Monaco inte bara en ny matchtröja med ny design. Man får ett matchställ med de allra senaste teknologierna från amerikanarnas laboratorium. Plaggen är tillverkade med Nikes DriFit-teknologi som håller kläderna lätta genom att snabbt torka upp svett och fukt. Tröjan har även laserskurna ventilationshål längs sidorna för att hålla spelarna vid rätt temperatur.

Tekniken bakom materialet är uppdaterad med Nikes dubbelvävnings teknik som kombinerar både bomull och återvunnen polyester för att ge en mjukare och mer behaglig tröja. Nike har även slutat göra långärmade tröjor och ger spelarna istället möjligheten att spela med baselayer under matchtröjan om så önskas.

I vår virtuella Monaco shop kan du beställa den nya hemmatröjan - pris 719 kr.

AS Monaco har börjat bygga ett nytt imperium och med Falcão, Rodriguez och alla de andra stjärnorna ska Monaco nästa år inta Europa och Champions League. Fram till sommaren 2019 är det nu Nike som står för tillverkningen av klubbens tröjor. Hur tycker du att Nike har lyckats med den nya hemmatröjan? Kommentera gärna i boxen här nedanför.