Sevilla har pånyttfötts denna säsong. Man lyckades vinna Europa League och slutade på femteplats i La Liga. Det framgångsrika året var även klubbens första med Warrior som sponsorer och de rider vidare på vågen genom att presentera nästa säsongs matchtröja.

Sevilla är en stolt spansk klubb med starka traditioner. Som Spaniens näst äldsta klubb är Sevilla FC uppbyggd på en stabil grund. Stora fotbollsspelare har under tiderna uppträtt i klubbens matchtröjor och några av dessa legender har inspirerat Warrior när de designat Sevillas nya hemmatröja.

Du kan förbeställa din Sevilla tröja här - pris 584 kr.

Designen är nämligen inspirerad av tröjan som användes under säsongen 1992/93 då flera av världens största stjärnor representerade klubben. Några av dessa var Davor Šuker, Diego Simeone och Diego Maradona. På så sätt kombinerar den nya hemmatröjan det bästa från dåtiden med en modern design.

De två ränderna på höger axel är hämtade direkt från tröjan som användes säsongen 1992/93 medan randen på den högra sidan representerar den lojalitet som de andalusiska fansen har för klubben. Sevillas anfallare Ivan Rakitic är glad över resultatet: "Jag är säker på att vi har chansen att vinna många troféer med den trupp vi har. Jag är även säker på att denna tröja och dess inspirationskälla kommer hjälpa oss på vägen mot att uppfylla fansens förhoppningar".

Även tränaren Una Emery tycker att Sevillas nya matchtröjor utstrålar rättvisa för klubbens förväntningar: "Denna tröja hyllar vårt arv samtidigt som den innehåller många av de teknologiska aspekterna som ger spelarna en större fördel".

Just de teknologiska aspekten har Warrior naturligtvis fokuserat mycket på. Tröjan är utrustad med deras karaktäristiska War-Tech, ett ventilerande material som ser till att hålla både spelare och tröjor torr och rätt tempererade för optimal prestation.

Är Sevilla laget för dig? Kika in i Unisports Sevilla shop

Sevilla FC är en traditionsrik klubb och fansens relation till klubben bygger på lojalitet som inte bryts av motgång. Det har Warrior försökt att symbolisera i den nya hemmatröjan för säsong 2014/15. Hur tycker du att Warrior lyckats med de nya tröjorna till Sevilla? Kommentera gärna i boxen här nedanför.