För första gången på väldigt länge har FC Barcelona avslutat en säsong utan en enda triumf. Därför är den katalanska klubben revanschlystna och ser fram emot nästa säsong och en nya pokaljakter. Nike gör sitt bästa för att hjälpa FC Barcelona och presenterar klubbens nya matchtröja för säsongen 2014/15.

FC Barcelona har under den senaste tiden varit en maktfaktor i både Spanien och Europa. Deras vackra spelstil har gjort dem till ett klockrent exempel på fotbollens ABC. Men den gångna säsongen var under förväntan och klubbens lyckades inte vinna några pokaler. Istället för att älta så ser man framåt mot nästa säsong och presenterar den nya hemmatröjan.

Barcelona vill ta revansch på förra säsongen och kommer göra det med sin nya Barcelona tröja gör det du också!

Den nya tröjan går tillbaka till de traditionella bredare ränderna för att bevara "Blaugrana"-andan. Blaugrana är katalanska och betyder blåröd, och det är just dessa färger vi förknippar med FC Barcelona. På den nya tröjan har färgerna dock fått en lite mörkare och mer kraftfull ton för att framhävas till max.

För att hylla den stolta katalanska identiteten har man tillfört en del detaljer på tröjan. Senyera-flaggan ingår inte bara i klubbmärket utan har även tagit plats i den V-formade kragen och representerar hela regionen.

Även klubbmärket har fått en liten uppdatering med starkare och mer poppande färger. På insidan av kragen finner vi naturligtvis klubbens motto "Mes que un club" (Mer än en klubb), samt året då klubben grundades, nämligen 1899.

Barcelonas nya matchtröja är självklart utrustad med Nikes välkända DriFit-teknologi som gör att spelarna kan behålla en behaglig kroppstemperatur samtidigt som tröjan torkar både svett och fukt snabbt för optimal komfort. Som en nyhet har Nike valt att inte längre tillverka sina tröjor i långärmat utan producerar istället baselayer i matchande färger så att spelarna kan använda det som passar just deras matchställ.

Precis som på Nou Camp har vi vår egen Barcelona shop. Klicka dig in till den här!

Messi, Neymar och Xavi är tillsammans med resten av FC Barcelonas spelare redo för nästa säsong med en ny hemmatröja från Nike. Tröjan är designad för att symbolisera den stolta identiteten som folket i Katalonien bär på. Hur tycker du att Nike lyckats med FC Barcelonas nya hemmatröja?