Varje vår ser alla fotbollsälskare fram emot en väldigt speciell händelse: Champions League Finalen. Alla kan väl relatera till de rysningar man får varje gång Champions League-hymnen spelas. På lördag kommer den spelas för sista gången den här säsongen och Adidas har gjort klart utrustningen inför avspark.

För första gången någonsin kommer en Champions League-final att spelas mellan två lag från samma stad. Real Madrid kvalificerade sig till sin första final på 12 år genom att slå förra årets ena finallag Bayern München i semifinal.

På andra planhalvan står Atletico Madrid som är i final för andra gången i klubbens historia och det är svårt att ta miste på klubbens vilja att lyckas. Efter att ha slagit ut FC Barcelona i semifinalen är Diego Simeones mannar redo att inta Lissabon på lördag. Förra lördagen lyckades man säkra ligatiteln och kan alltså med lite tur (och mycket skicklighet) säkra dubbeln genom att slå lokalrivalen.

Adidas har under många år varit Champions Leagues officiella sponsor och det innebär ett ansvar som består av bland annat matchbollen. Just den bollen som kommer användas i finalen gjorde debut redan i kvartsfinalerna och är designad med finalstaden som inspiration.

Du kan köpa Champions League finalboll här - pris 1199 kr.

Utöver den officiella matchbollen så har Adidas även utrustat sina spelare med de senaste fotbollsskorna. Man har alltså get spelarna tillåtelse att redan nu kliva på planen med VM-skorna från Battle Pack och Adidas har snackat med några Real Madrid spelare som kommer att använda just dessa skor.

Angel Di Maria har, trots Bales ankomst, haft en av sina bästa säsonger i klubben och det kan krönas med en vinst i Champions League. Finalen är väldigt speciell, både för honom och för klubben: "När jag kom till klubben så insåg jag hur viktigt Champions League är för spelarna, ledarna och inte mins fansen. Det är vad alla vill ha och nu när vi nått hela vägen till final får vi ständigt höra om att vi måste vinna för dem och för Real Madrid".

En annan spelare som tagit steget in i rampljuset denna säsongen är mittfältaren Illarramendi. Under sin första säsong för kungaklubben har den defensiva mittfältsmotorn haft en fin säsong och hoppas nu kunna avsluta den med att få lyfta Champions League-pokalen. "Det blir svårt, men om hela laget håller ihop och jobbar tillsammans så har vi en stor chans att gå hela vägen. Stämningen i vårt omklädningsrum är helt fantastisk".

ALT_TAG

När domaren blåser igång finalen av Champions League på lördag kl. 20:45 så kommer Adidas ha utrustat både matchen och spelarna med utrustning i världsklass. Både F50 Adizero, Predator Instinct, Adipure 11Pro och Nitrocharge 1.0 har fått nya VM-färger i Battle Pack och kommer smygdebutera redan på lördag. Hur tror du att Champions League-finalen slutar?