Liverpool Hemmatröja 2020/21 | Mästarna får en ny tröja!

06.08.2020

Skrivet av André

I mer än 30 år fick de vänta. Men nu är de tillbaka, starkare än någonsin. Den röda delen av staden Liverpool är återigen mästare av England. Nu har de samarbetat med en ny tröjleverantör och resultat är vackert! Låt oss ta en titt på det!

Liverpol är heta nuförtiden! De har vunnit både Champions League och Premier League under två säsonger. För att kunna vinna tre år i rad behöver man gräva pjut för att hitta något värt att hålla tag i. Och det är här den nya hemmatröjan kommer in i bilden. Liverpool hemmatröja för säsongen 20/21 har anlänt och om den inte kan inspirera dig till att slåss om ännu en titel, så vet jag itne vad som kan göra det.

Precis som alla andra hemmatröjor för Liverpool så kommer den här vara röd - men när du kollar på den överlappande v-kragen så kan du se färger av vitt och grönt. Dessa färger är inspirerade av klubbens logga - men inte den på tröjan - utan den gamla Liverpool-loggan. En fin liten detalj som hyllar klubbens historia. På baksidan av kragen kan du se en hyllning till offren i Hillsborough-katastrofen. Detta är en tröja som inte låter dig glömma klubbens historia.

En annan sak är att Liverpool har en ny tröjleverantör från och med den här säsongen. Så det är inte bara en ny tröja med en ny design och färger - vi finner nu Nike-märket på bröstet. Detta är faktiskt första gången som Liverpool och Nike inleder ett samarbete. De har verkligen gjort ett riktigt bra jobb!

Liverpool hemmatröja 2020/21 finns tillgänglig NU på Unisport!